TARİHİ ALACAMİ RAMAZAN’A HAZIR

0
160

Romalılar Dönemi’nde yapılan daha sonra kilise ve camiye dönüştürülen ve geçen yıl ibadete açılan Ala Cami’nin Ramazan ayına hazır olduğu bildirildi.
Kadirli Müftüsü Orhan Öncü, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Roma, Doğu Roma ve Türk medeniyetlerini bir arada yaşatan Ala Cami’nin geçen yıl ibadete açıldığını ve yapılan hazırlıklarla Ramazan Ayı’nda yine hizmet vereceğini söyledi.
Öncü, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmalarının büyük ölçüde tamamlanmasının ardından 1 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla kendilerine devredildiğini hatırlatarak şunları kaydetti:
“1924 yılında kapatılan tarihi Ala Cami, geçen yıl ibadete açıldı. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören Alacami’de, ibadetin sürekli ve düzenli olması için başarılı ve tecrübeli İmam Hatip Metin Topaloğlu’nu görevlendirdik. 3 medeniyetin yaşatıldığı Ala Cami’nin açılmasına destek ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.”
Romalılar tarafından sert taşlarla manastır olarak inşa edilen yapıya 5. yüzyılda da Doğu Romalılar tarafından kilise ilave edildiğinin bilindiğine dikkat çekilen ala Cami’nin tarihçesi:
“Bölgede, 1133 yılında meydana gelen büyük depremde hasara uğrayan kilise, 1147’den sonra Haçlılar tarafından yumuşak taşlarla onarıldı. Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey’in, Sarı Kaplan namıyla anılan oğlu Kasım Bey, 1488 yılında bu kiliseyi camiye çevirerek ”Alaüddevle Mescidi” adını verdi.
Cami, 1691 yılında Rakka’dan (Suriye) firar eden aşiretlerce yağma ve tahrip sonucu kullanılamaz hale geldikten sonra 1865 Islahatı’nda Binbaşı Hüsnü Bey tarafından restore ettirilerek cami ve medrese olarak yeniden hizmete girdi.
Alaüddevle adı daha sonra ”Ala Cami” adını aldı. Yapı, 1868’de bir yıl askeri levazım ambarı, 1873-1875 yılları arasında yaz aylarında aşar zahire ambarı olarak kullanıldı. Tarihi yapı, 1865’ten 1924’e kadar aralıksız cami ve medrese olarak hizmet verdi.
Romalılar Dönemi’nde yapılan daha sonra kilise ve camiye dönüştürülen Ala Cami, ”Anıt Eser Ala Cami Projesi” çerçevesinde restorasyon çalışmalarının büyük ölçüde tamamlanmasının ardından 86 yıl aradan sonra geçen yıl ibadete açıldı.”
Menderes Özat-Efendi Erkayıran