SUMBAS'TA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

0
169

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Gazi unvanı ve Mareşal rütbesinin verilmesi sebebiyle bu yıl 90.’sı kutlanan Gaziler Günü Osmaniye`nin Sumbas İlçesinde de törenlerle kutlandı.
Sumbas Kaymakamlığı önünde düzenlenen törene Kadirli Kaymakamı ve Sumbas Kaymakam V. Abdul Rauf Ulusoy, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Recep Çelik, Sumbas Belediye Başkanı V. Mansur Durmuşcan, kurum yetkilileri, öğrenciler, gaziler ile yakınları ve vatandaşlar katıldı.
Atatürk Anıtı’na Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Uzman Çavuş Rıdvan Özkan yaptığı konuşmada, Türk Milleti azim ve kararlılıkla, şehitler ve gazilerin canları pahasına Türkiye’nin bağımsızlığını ve bölünmezliğimizi koruyacağını belirtti.
Her günün gaziler ve şehitler günü olması gerektiğini ifade eden Aydemir, ”Şehitlik ve gazilik bu ülkenin geleceğini güvence altına alan kutsallarımızdır. Bu kutsal görevleri yerine getiren şehitlerimize Tanrı’dan rahmet, ailelerine, gazi ve gazi yakınlarına da minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.
Törenin ardından Kaymakam V. Abdul Rauf Ulusoy Gazileri Makamında kabul ederek bir süre görüştü.
Kaymakam Ulusoy, görüşme sırasında, “ülkemizde askere giden delikanlılar ellerine kına yakılarak, davullar eşliğinde düğün havasında uğurlanmaktadır. Bunu başka hiçbir kültür ve ülkede görmenin mümkün olmadığını, bu geleneğin sadece Türk Milletine ait olduğunu” söyledi. “Bizim örf ve geleneklerimizde 3 kişiye kına yakılır. Kurbanlık Koç’a, gelin giden kıza ve vatana kurban olsun diye askere giden delikanlıya kına yakılır. Bunu başka bir memlekette görmek mümkün olmadığı gibi, izah da edemezsiniz” dedi.
“Ayrıca bizim inancımıza göre mertebelerin en büyüğü şehitlik mertebesidir. Bu mertebeye ulaşan aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz gazilerimize de sağlık ve mutluluklar diliyorum. İyi ki sizler varsınız.”, sizlere kapımız her zaman sonuna kadar açıktır.”  İfadelerini kullandı.
Samimi bir ortamda geçen görüşmede, Kore Gazisi İzzet Davutluoğlu hatıralarını anlattı.
Menderes Özat