SUMBAS'TA BİRİNCİ ÜRÜN YER FISTIĞI HASADI BAŞLADI

0
118

Sumbas’da, birinci ürün yer fıstığı hasadına başlandı.
Ziraat Odası Başkanı Aziz Durmuş yaptığı açıklamada, birinci ürün olarak ekilen yer fıstığı hasadına başlandığını belirterek, birinci ürün mısır hasadının sonuna yaklaşılan şu günlerde, çiftçilerin birinci ürün olarak ekilen yer fıstığı hasadından umutlu olduğunu söyledi.
Durmuş, birinci ürün mısırın verim ve fiyatından çiftçilerin memnun ve aynı memnuniyeti yerfıstığında da alacaklarına inandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Şu ana kadar hasat edilen arazilerden dekara 350-400 kg civarında ürün kaldırıldığı ve fiyatların da iyi olduğu yönünde haberler alıyoruz. Birinci ürün yer fıstığı hasadı havalar müsait olursa Eylül ayının sonlarına kadar sürer. Bu sene inşallah bölge çiftçilerimiz hasat mevsimini kazançlı geçirirler.”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçede yaklaşık 4 bin dekar civarında birinci ve ikinci ürün yer fıstığı ekildiği, geçen yıl ilk defa ekimi yapılan ve İl Özel İdaresi tarafından geliştirilen NC-7 çeşidi yer fıstığından iyi verim alındığını belirtildi.
Yetkililer, bu yıl da üreticilere 750 kg. NC-7 çeşidi yer fıstığı tohumu dağıtıldığını ve bu yıl da iyi bir ürün alınmasını beklediklerini ifade ederek, “yöremizin adı ile özdeşleşmiş olan yer fıstığından üretilen çeşitli ürünlerin yanı sıra, ekiminde de sertifikalı tohum kullanılması yönündeki İlimiz Valisi Sayın Celalettin Cerrah’ın yol göstericiliği çiftçilerimiz arasında memnuniyet ortaya koymuştur. Önümüzdeki yıllarda sertifikalı tohuma talebin daha da yoğun olacağını düşünüyoruz.”dedi.
Menderes Özat