SUMBAS’TA ÇİFTÇİLERLE SÖZLEŞME İMZALANDI

0
1050

Sumbas’ta, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde yüzde 50 hibe desteğinden yararlanacağı bildirilen 63 çiftçi ile sözleşme, törenle imzalandı.
Belediye Çok Amaçlı Toplantı Salonunda yapılan sözleşme imzalanması töreninde konuşan İlçe Tarım Müdürü Mehmet Özkale, 2011 yılında hibe desteğinden yararlanmak için başvuruda bulunan 63 çiftçiye, satın alacağı makine ve ekipman alımlarında yüzde 50 hibe desteği verileceğini söyledi.
Özkale, desteğin parasal miktarının 192 bin 900 lira olduğunu belirterek, 2010 yılında 19 çiftçinin destekten faydalandığını bu yıl ise sayının artmasının çiftçiler için önemli bir katkı olduğunu ifade etti.
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde çiftçiye verilecek olan hibe desteğinin çiftçilerin daha kaliteli bir üretim yapmalarını sağlamak ve onların maliyetten kaynaklanan pazar dezavantajını avantaja çevirmek amacıyla devletin destek verdiğine dikkat çeken Özkale, “Sözleşme imzalayan çiftçilerin iki ay içerisinde almak istedikleri alet edevatı alması gerekmektedir. Aksi halde çiftçilerimiz haklarını kaybedeceklerdir. Geçen yıl 30 çeşit makine ve ekipman alımlarına hibe desteği verildi.
Bu yıl ise direkt ekme makinesi, arıcılık makine ve ekipmanları, balya makinesi, basınçlı sulama sistemi, canlı balık nakil tankı, çayır biçme makinesi, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sistemi kurulması, biçer bağlar, hububat harman makinesi, lazerli tesviye aleti, hasat tablası, mibzer, motorlu tırpan, pamuk toplama makinesi, güneş kolektörü, hububat harman makinesi, lazerli tesviye aleti, mısır hasat tablası, mibzer, motorlu tırpan, pamuk toplama makinesi, pülverizatör, rüzgar makinesi, sap parçalama makinesi, silaj makinesi, soğuk hava tesisatlı taşıma aracı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, gübre dağıtma makinesi, taş toplama makinesi, diskli tırmık, yem hazırlama makinesi, zeytin hasat makinesi, koyun kırkma makinesi, tambur filtre, su ürünlerinde buzlama makinesi,  balıkçı gemilerinde soğuk depo ve su ürünleri için kuluçka dolabı olmak üzere 35 çeşit makine ve ekipman alımlarına hibe desteği verilecek”dedi.
Sözleşme imza törenine katılan İlçe Kaymakamı Orhan Aktürk ise destekleme ile ilgili yetkililerden bilgiler alarak, destekten yararlanan çiftçilere hayırlı olsun dileğinde bulundu.
Menderes Özat