ÖĞRETMENLERDEN KÖY EĞİTİM VE KENT MÜZESİNE ANLAMLI ZİYARET

0
202

 
Kadirli İlköğretim Okulu öğretmenleri ve okul idaresinde görevli personel tarafından Kadirli’nin tarafından Harkaçtığı Köyü Eğitim ve Kültür Müzesi’ne gezi düzenlendi.
Harkaçtığı Köyü’nde, 1924 yılında yapılan ve Kadirli’nin ilk köy ilköğretim okullarından biri olan atıl durumdaki binalar, okuldan mezun olan emekli öğretmen Seviye Solak ve İbrahim Boysal’ın çalışmasıyla müzeye dönüştürüldü.
Boysal, Kadirli İlköğretim Okulu Müdürü Süleyman Cinkara ve öğretmenlerinin ziyaretinden dolayı memnuniyetinin ifade ederek, müzedeki eserler ve eşyalarla ilgili bilgi verdi.
Amaçlarının kaybolmaya yüz tutan kültür varlıklarını koruyarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirten Boysal, “Köyümüzde atıl durumda bulunan ilköğretim okulu binalarını bu okuldan mezun olan değerli arkadaşlarımızın ve yakınlarının desteği ile eğitim ve kültür müzesine dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Kaymakamlığımız ile 10 yıllığına anlaşarak Köy Eğitim ve Kültür Müzesini açtık. Çok zor şartlarda gece gündüz demeden Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra kurulan bu binalarda, evlerin bir köşesinde kullanılmayan ve geçmişten günümüze kadar gelen çeşitli ev ve tarım aletleri ile birlikte eğitim malzemelerini sergileyeceğiz. Çok zor şartlarda yaklaşık bin tane eşya veya malzeme müzemize kazandırdık. Getiren olursa adını yazarak burada sergilenecek. Müzenin açılmasında emeği geçenlere ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek, geleceğe ışık tutacağını düşündüğümüz bu güzel müzeyi herkesin bir defa da olsa gelip görmesini istiyoruz”dedi.
Kadirli İlköğretim Okulu Müdürü Süleyman Cinkara ise okul olarak her yıl aratan başarının arkasındaki değerli öğretmenlerine yönelik böyle bir gezi düzenlediklerini belirterek, “Gelecek nesillerimize ışık tutacak bu müzenin herkes tarafından gezilmesi iyi olur. Türkiye’de ilk defa köy eğitim ve kültür müzesinin geçmişi tarihi güzelliklerle dolu Kadirli’ye açılmasından büyük gurur duyduk. 78 yıl önce açılan ve birbirinden değerli insanların mezun olduğu atıl durumdaki köy ilköğretim okulu binasını değerlendiren eğitim gönüllülerini ve emeği geçenleri kutluyoruz. Kadirli İlköğretim Okulu’nun başarısında emeği büyük olan değerli öğretmenlerimize yeni eğitim öğretim döneminde başarılar diliyorum”dedi.
Kadirli İlköğretim Okulu öğretmenleri ise ziyaretten dolayı memnun olduklarını ifade ederek, yeni dönemde okul olarak daha büyük başarılara imza atacak öğrencileri en iyi şekilde yetiştireceklerini kaydettiler.                      Emre Şahin-Menderes Özat