KADİRLİ’DE SODES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

0
890

 
Kadirli’de, Doğu Kalkınma ajansı tarafından Sosyal Destekleme konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Osmaniye Koordinatörü Hakan torun, Ticaret Borsası toplantı salonunda, slayt gösterisi eşliğinde yaptığı konuşmada, SODES programının yüzde yüz hibe şeklinde verildiğini kaydetti.
Torun, “kamu kurumu, Özel İdare, belediye ve yerel yönetimlere istihdam, sosyal içerik, kültür, sanat ve spor adı altında üç başlığımız var. Örneğin belediyeden çocuk oyun parkı, dinlenme alanları gibi mekanları bu projelerle düzenleyebiliyor. Okullar, Liseler istihdama yönelik mesleki eğitimler verebiliyor. Bu tür eğitimler için atölyeler oluşturabiliyor. Bunların ekipmanlarını alabiliyor.
Sosyal içermede de özellikle kenar mahallelerde de yoksulluk içerisinde olan halkın sosyal yaşam kalitesini artırmaya yönelik bütün faaliyetleri SODES kapsamında destekliyoruz. SODES’te her başvuran kuruluş için 400 bin Tl’ye kadar para miktarımız var. Bu Doğu Akdeniz Kalkına Ajansı (DOĞAKA)’nın verdiği desteklerden bir tanesidir. DOĞAKA bünyesinde bulunan Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş illerimizde dağıtılmak üzere bu yıl bütçemizde 7,5 milyon TL paramız var. Yapılacak ve uygun görülecek projeler SODES programı kapsamında üç ilden gelecek projelere paylaştırılacak. Kim daha iyi proje yazarsa, daha güzel anlatırsa ve hedef grubu çok olan özellikle fakir, yoksul, kenar mahallelerde yaşayan halka yönelik projelere öncelik verilecek” şeklinde konuştu.
Torun, Soyal Destek Programı için son başvuru tarihinin 12 Ağustos, Teknik Destek Programı son başvuru tarihinin de 19 Ağustos olduğunu bildirdi.
Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Arazi Tahsis Daire Başkanı Mehmet Bakırcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, İlçe Tarım Müdürü Fatin Rüştü Özeser, DOĞAKA Uzmanı Beyza Baysal, SODES Moderatörü Yard. Doç Dr. Mehmet Cihangir, Osmaniye Koordinatörü Hakan Torun, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Sert, DOĞAKA Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Ümit Demir, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, davetliler ve ilgililer katıldı.    Efendi Erkayıran-Menderes Özat