OSMANİYE KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ TABUR:“TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

0
208

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur,  Osmaniye’nin yerli ve yabancı turistten gerekli ilgiyi görmesi için tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Tabur, Doğu Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından “Turizm Stratejisi” konulu Kadirli Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Osmaniye ve ilçelerinin turizm sektöründen yeterince ilgi göremediğini söyledi.
Kadirli’nin yayla ve turizm zenginlikleri açısından Türkiye’nin en önemi şehrinden birisi olduğunu anımsatan Tabur, şunları kaydetti.
“Türkiye’nin turizm açısından dünya ülkeleri arasında ilk 10 ülke içerisindedir. Yılardır tarımla uğraşan ve turizm cenneti olan Çukurova Bölgesi’nin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile yerini en iyi yerde alması için çalışmalar başlatıldı.
Bu bağlamda tarihi eserlerin ve şehrin tanıtımı en önemli konuların başında geliyor. Osmaniye’nin şirin ilçesi Kadirli, 3 medeniyetin yaşadığı bin 800 yıllık Alacami ve Karatepe Aslantaş Müzesi’nin sınırlarında barındırıyor. Bu 2 tarihi güzelliği yılda 40 bin yerli ve bin 500’ü yabancı olmak üzere 41 bin 500 kişi ziyaret ediyor. Roma ve Bizans dönemine ait tüm eserleri yapılacak olan tanıtım çalışması ile daha iyi tanıtarak yerli ve yabancı turist sayısını sayı 2 katına çıkartabiliriz. Tarihi eserlere sahip çıkmalıyız.”
Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Arazi Tahsis Daire Başkanı Mehmet Bakırcı, İlçe Tarım Müdürü Fatin Rüştü Özeser, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Sert, Ticaret Odası Başkanı Hasan Kastal, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, davetliler ve ilgililer katıldı. Efendi Erkayıran-Menderes Özat