KADiRLi LiSESi 43 YAŞINDA

0
153


Kadirli’de 43 yıl önce açılan Kadirli Lisesinin ilk mezunu ile kurucu müdür 40 yıl sonra bir araya geldi.
Kadirli Lisesin kuruluşunun 43. yıl dönümünde okul bahçesinde bir program düzenledi.
Programa Kadirli ilçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat, Milli Eğitim Şube Müdürleri Bayram Kastal, Sabit Aksoy, MHP İlçe Başkanı Mehmet Bozkurt (Kadirli Lisesi Eski Müdürü) Kadirli Lisesi Kurucu Müdürü Ahmet Gebenli, Kadirli Lisesinden ilk mezun olan Mehmet Akarcalı ile bazı okul müdürleri ile birlikte öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Kadirli Lisesi (Kadirli Anadolu Lisesi) Müdürü Şenda Eser 43 yıl önce olduğu gibi aynı heyecan ve gayretle öğrencilerimizi uluslar arası üniversitelere yetiştirerek eğitimli bireyler olmasını sağlamaya çalışıyoruz dedi. Eser konuşmasının devamında şunları kaydetti;
43 yıl önce büyük fedakarlıklarla kurulan ve o tarihten bu güne kadar 52 bin öğrenci kaydı yapılan       ve yaklaşık 23 bin öğrenciyi mezun eden Kadirli lisesinin 43 yaşını kutlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kurucu müdürümüz Ahmet Gebenli ve 40 yıl önce 1 numaralı diploma sahibi Mehmet Akarcalı ile birlikte 43. yılımızı kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Okulun Duayen öğretmenlerinden İrfan Can Kadirli’nin 1871 yılından günümüze kadar olan süreçte eğitimle ilgili tarihi bilgiler verdi.
Öğretmen İrfan Can okulumuzun kuruluş yıl dönümünün 50 yılında bu okuldan mezun olmuş öğrencileri bir araya getirerek yapmak istediklerini söyleyerek okulumuz tarihi ile ilgili tüm belge ve dokümanların okul arşivinde bulunduğunu söyledi.
Kadirli Lisesinin geçmişinin başarılarla dolu olduğunu söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat ise Kadirli lisesinin kuruluş aşamasında o zamanın şartlarında herkesin taşın altına elini koyduğunu ve siz değerli öğrencilerin bu gün bile kullandığı bu okulu inşaat ettiler diyerek şunları anlattı;
43 yıl önce zor şartlarda eğitimini alan bir çok öğretmen ve idareci şuan sizlere hizmet ediyor. Yarın sizler burada oturacaksınız ve gelecek nesillere hizmet edeceksiniz. Bol bol okuyun çalışın. Bir idealiniz olsun ve bu idealiniz doğrultusunda çalışarak ülkemize yararlı bireyler olun. Kadirli Lisesi yıllar önce olduğu gibi bu yılda üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren bir lisedir ve değeri bilinmelidir” dedi.
1968 yılında kurulan Kadirli Lisesinin kurucu Müdürü olan Ahmet Gebenli ise öğrencilerin alkışları ve sevgi gösterileri eşliğinde bir konuşma yaptı.
Gebenli konuşmasında Kadirli Lisesinden mezun olan öğrencilerin bir çoğunun ülkenin en önemli yerlerinde olduğunu söyleyerek şunları kaydetti;
“Kurulduğu yıldan bu yana üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren bir lisedir. 40 yıl önce bile okulun başarısı %60’ların üzerinde idi. Aynı başarıyı sizlerinde göstereceğine inanıyorum. Kadirli Lisesinin başarısı demek Kadirli’nin başarısı demektir.” diyerek bir şiirle öğrencilere çok çalışmaları yönünde mesaj verdi.
Kadirli Lisesinin 43 yıllık eğitim hayatının ilk mezunlarından olan ve 40 yıl önce 1 numaralı diploma sahibi Mehmet Akarcalı ise o dönemde zor şartlarda okuduklarını bugün teknolojilerle donatılan okulların artık eğitime daha elverişli olduğunu öğrencilerin bir yere gelmeleri için kendilerine her zaman büyük hedefler koyması gerekir diyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kadirli Lisesinin yapılmasında büyük gayretler gösteren Kadın Komisyonu Üyesi Ulviye Sayman adına oğlu İrfan Sayman’da programda bir konuşma yaptı.
Sayman konuşmasında şunları kaydetti;
“Yıllar önce insanlar bu okulun yapılması için büyük gayretler göstermiştir. Bu gayret ve çabalar sayesinde 1968 yılında Kadirli Lisesi kurularak eğitim öğretime başlamıştır. Şimdi bu okuldan mezun binlerce öğrenci ülkemizin belli kademelerine kadar yükselmiştir. Ümit ediyorum ki siz değerli öğrencilerimizde başarılarla dolu 43 yılı geride bırakan Kadirli Lisesi gibi hayatınız boyunca başarılı olursunuz” dedi.
Programın sonunda Kurucu Müdür Ahmet Gebenli ve Okulun İlk Mezunu Mehmet Akarcalı pasta keserek 43. yılı kutladılar. Haber: Efendi Erkayıran – Menderes Özat