PROF. DR. ADEM DÖLEK'TEN DİN GÖREVLİLERİNE KONFERANS

0
166

Kadirli İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Müftülük toplantı salonunda düzenlenen konferans büyük ilgi gördü.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Kur’anı Kerim okunması ile devam etti.
İlçe Müftüsü Orhan Öncü, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, , camilerimizin birliğin ve dirliğin bir arada bulunduğu mekanlar olduğunu söyledi.
Öncü, bu tür konferansların ve toplantıların faydalı olduğuna dikkat çekerek, “Camiler hep dua ve ibadetlerin yapıldığı yerdir. Camilerimiz, milli ve dini bütünlüğümüzün simgesidir. İslam dininin sembolüdür. Nerede Müslüman köyü, mahallesi veya beldesi varsa orada mutlaka bir cami bir minare bir kubbe vardır. Camilerimizi yapan yaptıran tüm cemaatimize şükranlarımı arz ediyorum, yine camilerimize hizmet etmiş ve ahirete intikal etmiş tüm vatandaşlarımıza da Allahtan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun.
Mesai mefhumu gözetmeden çalışan görevlilerimize teşekkür ediyor bundan sonrada aynı gayretleri sarf edeceklerinden eminim. Bu vesile ile din görevlilerimizin haftasını tebrik ediyorum, emekli olanlara kardeşlerimize sağlık, sıhhat ve afiyet vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Konferansımıza teşrif eden siz değerli misafirlerimize de selam ve saygılarımı sunarım.”dedi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Dölek, “Günümüzde Camiler ve din görevlilerinin önemi” konusunda bilgiler verdi.
Dölek, yurtdışın dahi insanların bulunduğu yerde cemaatin cami etrafında toplandığına dikkat çekerek, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Camilerimiz vatan savunmasında birinci unsurdur, hiç okuma yazması olmayan insanımız irfan sahibidir, çünkü camilerdeki vaaz ve nasihatlere katılıp dinlediği içindir.
Din Hizmetine hizmet sevdalılar vardır, resmi görevli olmak şart değildir, karşılık almadan bu hizmeti yapan insanlar bilirler ki bu hizmetin karşılığını kabirde alacaklardır, yine onlar bilirler ki dünya istirahat ve uyuma yeri değildir.
Tüm din görevlilerimizin  Hz. Peygamber Efendimiz döneminde mescit inşa edilirken sadece mescit olarak yapılmamış toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaptırmıştır. Hz. Peygamber Efendimiz (sav) mescitlerin yanında medrese de yaptırmıştır. Ecdadımız bu durumu örnek alarak mescitlerin yanında okul hamam aş evi kütüphane gibi unsurlar mescitlerin etrafında olmuştur. Mescit ve cami odaklı bir medeniyet inşa edilmiştir, bunlara örnek olarak Selimiye, Fatih ve Süleymaniye Camilerimiz bunlara örnektir.
Camilerimiz sadece din hizmetlerinin olduğu mekanlar değildir. İnsan haklarının anlatıldığı, zulüm ve kötülüklerin önlendiği, anne ve babaya saygının öğretildiği yerlerdir. Yani bir tür halk eğitim merkezleridir.
Camilerimizi basit birer mekan olarak göremeyiz. Camiler o vatanın tapularıdır, bir vatan ezansız olmaz camisiz olmaz, bağımsızlığın göstergesi camiler, minareler ve o camilerde okunan mükemmel ezanlardır. Bu nedenledir ki Müslümanlar bir cami etrafında mekan tutmuşlardır. Nerede Müslüman varsa mutlaka orada cami olmuştur ve olmalıdır, iletişimin en üst sevide olduğu ve televizyonlardaki olumsuz görüntülere rağmen cemiyetin bozulmasını önleyen yegane unsur camilerimizdir, camilerdeki sohbetlerdir ve din görevlileridir.
Bu vesile ile beni sabırla dinleyen din görevlilerimizin haftasını tebrik ediyorum, konferansımıza teşrif eden siz değerli misafirlerimize de selam ve saygılarımı iletiyorum.
İlçe Müftüsü Orhan Öncü tarafından konferans veren Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Dölek’e çiçek takdimini ardından cami ve Kuran kursu gibi müftülüğe bağlı yerlere maddi destekte bulunan hayırsever esnaf, işadamı ve vatandaşlara teşekkür plaketi verildi.                  Menderes Özat-Efendi Erkayıran