CHP İL BAŞKANI TABAK’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

0
160

CHP Osmaniye İl başkanı Kemal Tabak yaptığı açıklamada “MYK’ mız ve Meclis Grubumuz hukukun üstünlüğü ile demokrasi ve insan haklarını koruma, savunma kararlılığını bir kez daha ortaya koydu”dedi.
Partimiz 2002 yılında nasıl, demokrasinin, millet iradesinin seçme ve seçilme hakkının savunucusu olarak hakkında kesin yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, milletvekili olmasını sağlayan yasal düzenlemelere destek verdi, katkı sağladıysa, bugün de aynı anlayışla, milletvekili seçilen ve haklarında hiçbir mahkumiyet kararı bulunmayan arkadaşlarımızın yemin etmelerini, bizlerle aynı sıralara oturmalarını ve yasama görevine katılmalarını istiyoruz.
Altını çizerek özellikle belirtmek istiyorum ki, CHP olarak biz, Milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunmazlık istemiyoruz.
Yargılanmasınlar da demiyoruz.
Af talebimiz de yok.
Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK’ dan Milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, Milletvekillilikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bu seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir.
Önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan, ancak tahliye etmemek için dokuz sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına hayır diyoruz.
Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz.
Öte yandan, yakın bir geçmişte demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle, hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’liye “ başka bir aday bulamadınız mı “ diye sormadan Sayın Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunu açan partinin örgüt yöneticileri olarak, şimdi, “ başka aday bulamadınız mı “ diyen başbakana soruyoruz.
Hangi Erdoğan konuşuyor.
Mili iradeyi ve özgürlüğü savunan Erdoğan mı ? Yoksa milli iradeye karşı çıkan Erdoğan mı ?
CHP, sadece kendi arkadaşlarına değil, her koşulda milli iradeye ve demokrasiye saygının gereği olarak aynı durumdaki diğer milletvekillerine karşı yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa da karşıdır, karşı olacaktır.
Başbakandan farkımız budur.
Hiç kuşku yok ki, başkanlığını  Adalet Bakanının yaptığı HSYK’ nın atadığı kişilerin dağıttığı Adalet Adalet değildir. Kararlarını, hukukun evrensel ilkelerine, ya da Anayasa’ya göre değil de, iktidar mensuplarının çıkar ve isteklerine göre veren yargıçların görev yaptığı ülkede demokrasiden söz edilemez.
Demokrasiyi, Cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olmayız.
Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP örgütü olarak Meclis Grubumuzun yemin etmeme kararının arkasındayız.
Her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisiyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz. Herkesi bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.
Partimiz bu anlamlı, onurlu ve saygın kararını desteklediğimizi bilginize sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.