UZMANLARDAN KLİMA VE HAVUZ UYARISI

0
129

Bunaltan yaz sıcaklarında serinlemek için farklı yollar deneyenlere uzmanlardan önemli tavsiyeler geldi.
Genellikle kış hastalığı olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonlarına yaz aylarında da rastlamak mümkün. Kışın soğuklarda ortaya çıkan aksırık, öksürme, ateş, halsizlik ve kas ağrıları, yaz sıcaklarında da klima soğutma sistemleri ile havuzlardan bulaşıyor.
Konuyla ilgili olarak uzmanlar, yaz aylarında da görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının lejyoner hastalığı olduğunu söyledi.
Söz konusu hastalığın klimalar, soğutma sistemleri ve havuzlardan bulaştığını ifade eden uzmanlar, “Bu hastalığı yapan mikroorganizma; bakımı iyi yapılmayan; klimalar, soğutma-havalandırma sistemleri, havuzlar ve suyun göllendiği tesisat sistemlerinde çoğalma imkanı bulur. Bu cihazların içinden geçen suların, havada uçuşan zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçması ile bulaşır.
Ateş, halsizlik, kas ağrıları; daha sonraki süreçte de öksürük, balgam çıkarma, derin nefes alma isteği gibi belirtilerle ortaya çıkar. Grip ile benzer belirtiler gösterir. Ancak insandan insana bulaşmaz.”
Söz konusu hastalıktan korunmak için klimalar ve soğutma-havalandırma sistemlerinin genel bakımının, temizliğinin ve periyodik filtre değişikliklerinin zamanında yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, havuzların da bakımına dikkat edilmesini, gribe benzemesine rağmen lajyoner hastalığında grip ve soğuk algınlığında kullanılan ilaçların doktor önerisiyle alınması gerektiğini ifade ettiler.
BİLİNÇSİZ KLİMA KULLANIMI HASTA EDER
Yaz aylarında bilinçsiz klima kullanımının hasta edeceğine işaret eden uzmanlar, şu tavsiyelerde bulundu: “Klima sık sık açılıp kapatılmamalı. Hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılmalı. Sıcaklık ayarı çok düşürülmemeli. İdeal serinliği elde edecek şekilde derece ayarı yapılıp çok değiştirilmemeli. Klimaların bakımı düzenli yapılmalı. Filtreler zamanında yenilenmeli.”
Özellikle uyunacak odaların klima yerine pencere yoluyla havalandırılmasını öneren uzmanlar, çok sıcak gecelerde zorunlu kalınırsa klimanın 22-23 derece civarında sıcaklığa ayarlanması gerektiğini açıklayarak, “Soğuk hava çıkış yönü odanın tavanına dönük olmalı. Sabit kalmalı. Uyuyan kişilerin üzerine direkt yönlenmemeli. Hem pencere hem klima açık olmamalı. Gece üşüme hissiyle uyanılırsa klima kapatılmamalı, sıcaklık ayarı 3-5 derece artırılmalı.” şeklinde konuştu.                      Menderes Özat-Efendi Erkayıran