BBP MERKEZ İLÇE BAŞKANI ASLAN BASIN BAYRAMINI KUTLADI

0
134

BBP Osmaniye Merkez İlçe Başkanı Mehmet Aslan yaptığı yazılı açıklama ile basın bayramını kutladı.
Aslan açıklamasında şunları söyledi;
1908 Anayasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte gazetelerin sansürsüz bir şekilde yayınlanmasının yolu açılmış ve 24 Temmuz Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. Basın, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından çok önemli bir hizmeti yerine getirmektedir. Bu hizmeti yerine getirirken basın özgür olmalıdır.
Yerel ve Ulusal gazetecilerimiz yazılarını yazarken hiç bir etki ve baskı altında olmamalıdır. Demokrasinin gereği de budur. Bağımsızlık günü olan ve basının devlet tekeli ve denetiminden ayrılarak bildiği doğruları özgürce ortaya koyabilmesinin simgesi olan 24 Temmuz; Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bireylerin hak ve özgürlüklerini gerektiği şekilde yaşayabildiği toplumlarda, saydam ve demokratik bir rejimin gereği olarak “Basın Özgürlüğü” son derece önemlidir.
Günümüzde çok hızlı gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın kuruluşları, kişilerin her türlü sorunlarını dile getirmelerine ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini duyurmalarına imkân tanıyarak bir taraftan haberleşme özgürlüğünü sağlarken bir taraftan da kamuoyu oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Tüm gazetecilerin basın bayramını kutluyorum.