BAŞKAN KARA, BELEDİYENİN YURT DIŞI TEMASLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

0
144
Osmaniye, Macaristan’ın Tiszavasvari Şehri İle Kardeş Şehir Oluyor.
-Başkan Kadir Kara’nın Kafile Başkanı Olduğu Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Üyesi 26 Belediye Başkanı Brüksel’de Temaslarda Bulundu.
 
Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Belediyenin yurt dışında yürüttüğü temaslar hakkında açıklamada bulundu.
Başkan Kara açıklamasında: “Belediye Meclisimizin 07.03.2011 tarih 201 Sayılı Kararı kararı gereğince Osmaniye İli , Osmaniye Belediyemizle Macaristan Tiszavasvari şehrinin kardeş şehir olma kararı alınmıştı. Bu karar gereğince onların yapmış olduğu resmi davet üzerine 20 ve 25 Haziran 2011 tarihleri arasında Macaristan’ın Budapeşte ve  Tiszavasvari şehirlerinde incelemelerde bulunduk. Yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde Macaristan’daki Tiszavasvari şehrinin öncelikli jeotermal merkezlerden birisi olduğunu ve belediyecilik adına küçük bir şehir olmasına karşın gelişmiş bir şehir profili olduğunu gözlemledik. Bizim belediye olarak ve belediye hizmetleri olarak örnek alabileceğimiz ve onların da bizden örnek alabilecekleri hizmetler konusunda yaptığımız temaslar neticesinde bir mutabakata vardık bu çerçevede inşallah önümüzdeki süreçte kendilerini de Osmaniye’ye davet ederek Eylül – Ekim ayları gibi burada onlarla birlikte şehrimizin değerlerini ve özelliklerini onlara göstermeye çalışacağız. Yaptığımız ön protokolü de İçişleri ve Dışişleri Bakanlığımıza sunarak onaylanmasını isteyeceğiz inşallah. Bu şekilde iki dost ve kardeş ülkenin iki belediyesi olarak kardeş şehir ilişkilerini gerçekleştirerek ortak mutabakatlarla ve projelerle ülke insanlarımızın birbirine daha da yaklaşabilmesi noktasında bir projeyi bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca şehrimizdeki özel eğitim kurumu ile de oradaki bir okulun kardeş bir şehir olması da aynı şekilde bilgi alışverişini ve birlikte hareket edebilme yeteneğini geliştirecekler. Şunu da ifade etmek istiyorum ki Macar halkı kendini Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı çok yakın hissediyor. Akrabalık bağlarının olduklarını ifade ediyorlar. Bu açıdan Tiszavasvari şehri ile kardeş şehir olmamızın her şeyden önce özüne ve anlamına uygun olarak iki kardeş milletin .akraba milletin ilişkilerini geliştirmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.
Başkan Kara, Macaristan’daki temaslarda Osmaniye Belediyesi Heyetinde Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Teke, Zabıta Müdürü Ahmet Teke, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüseyin Azizoğlu ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bahadır Erdem Bülbül hazır bulunduğunu  ve 25 Haziran günü heyetin Osmaniye’ye döndüğünü ifade etti.
 
BAŞKAN KARA, 26 TÜRK BELEDİYESİ’NE BRÜKSEL’DE KAFİLE BAŞKANLIĞI YAPTI
 
Macaristan’daki resmi temasların ardından Brüksel’e geçtiğini ifade eden  Belediye Başkanı Kadir Kara TBB üyesi 26 Belediye Başkanı olarak  temaslarda bulunduklarını kaydetti.
Başkan Kara: “ 25 Haziran tarihinden sonra da  26 Haziran’da  Türkiye Belediyeler Birliği yönetim kuruluna encümen üyesi olarak seçilmiştik  26 belediye başkanımızın katıldığı “Türk Belediyeler Avrupa Birliğine Hazırlanıyor” projesinde kafile başkanı olarak Brüksel’e giderek resmi temaslarda bulunduk. Orada Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerini yöneten ilgili komiser başkanlığındaki bir heyetle ve daimi temsilcilikle Avrupa Belediyeler Birliği olarak bilinen heyetlerle resmi temaslarımız oldu.  Resmi temaslar neticesinde grup çalışmalarına orada devam etti ama ben dün Miraç Kandili olması sebebi ile ayrılıp ülkeye döndüm .Yapmış olduğumuz çalışmaların Osmaniye’nin gerek ülke genelinde gerekse yurt dışında tanınması konusunda bir faaliyet olduğunu ifade etmek istiyorum. Hem belediyemizin çalışmaları hakkında şehrimizdeki temel gelişmeler hakkında uluslararası temaslarda olduğumuz kişileri bilgilendirmeye hem de bu konuda bilgilenmeye çalışıyoruz. Ben tekrar Osmaniye’li hemşehrilerime selam, saygı ve bol muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.