Osmaniye’de Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışması Yapıldı.

0
125

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yapılan ‘’Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışması’’  Osmaniye’de, Envar’ül Hamid Camiinde yapıldı.
Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Kilis ve Karaman illerinin il birincilerinin katıldığı İmam-Hatipler ve Müezzin-Kayyumlar, âdeta bülbül sesleriyle Bilal’i Habeşi oldular.
Konusunda uzman jüri üyelerinin huzurunda, ezanı güzel okuma yarışmasının sıralamaları kura ile belirlendi. Aynı ezanda iki makam uygulanması istendi. Rast, hicaz, segâh, saba, uşak makamları tercih edildi. Jüri üyelerinin özellikle üzerinde durduğu; eda, seda, sahne duruşu 25 puan, fonetik diksiyon 25 puan, güzel ses 25 puan, makam uygulama 25 puan, toplam 100 puan olarak belirlendi.
Yarışma sonrasında bölge birincisi, 97.25 puanla Osmaniye’den Murat Ardıç, bölge ikincisi 96.50 puanla Karaman’dan Âdem Levent, bölge üçüncüsü ise 95.50 puanla Adana’dan Talip Karadağ kazandılar.
Osmaniye il Müftüsü Ramazan Çortul, yarışma sonrasında, ‘’Tüm yarışmacı arkadaşlarımız gönlümüzün birincileri olmuştur. Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle yapılan, Ezanı Güzel Okuma Yarışmasının bölge finali Osmaniye ilimizde yapıldığı için mutluyuz. Din Görevlilerinin mesleki becerilerini artırmak amacıyla, ‘’Bu ezanlar ki dinin temeli, benim yurdumun üstünde inlemeli.’’ Sözlerini prensip edinerek Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından, Ezanı Güzel Okuma Bölge Yarışmaları yapılmaktadır. Bu yarışmalar sonrasında ise Türkiye finali belirlenecektir. Türk Tasavvuf Musikisi alanında da, mesleki ehliyet ve beceri gerekliliği göz önündedir. Sesin kullanılması, nota bilgileri, makam bilgileri İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyum olan meslektaşlarımızın halkın ve hakkın huzurunda onurlarını yükseltecektir. Bir ezan okuduğunda veya Kur’an-ı Kerim okuduğunda huşu ve huzur ile dinlenmesine vesile olduğu için nice gönüller fethedilecektir.’’ Diye konuştu.
Tüm yarışmacılara Osmaniye ilini tanıtıcı çam sakızı çoban armağanı hediyeler verildi. Osmaniye il Müftülüğü olarak birinciye yarım altın, ikinciye ve üçüncüye çeyrek altın takdim edildi. Osmaniye ilini tanıtıcı hediyeleri ise Camiler ve Din Görevlileri Dernek Başkanı Hacı Aslan Demir ve arkadaşları takdim ettiler. Bölge yarışması sonrasında, Osmaniye İl Müftülüğü tarafından yarışmacılara mahalli yemeklerden oluşan bir menü ikram edildi.