YILDIRIM DÜŞTÜ 80 KOYUN TELEF OLDU

0
757

Sumbas ilçesi Yeşil yayla köyünde yıldırım düşmesi sonucu yaklaşık 80 koyunun telef olduğu bildirildi.
Alınan bilgiye göre Yeşilyayla köyü Çaldağ mevkiinde gece saat 02.30 sularında meydana geldi. Mustafa Kekilli, Murtaza Kırpık, Ekrem Yükselir ve İsmet Topçu’ya ait 80 koyun dağda geceyi geçirirken belli aralıklarla birkaç kez düşen yıldırım sonucu telef oldu.
Koyunları telef olan Murtaza Kırpık yaptığı konuşmada, 4 arkadaş dağa gönderdiğimiz ve yağmurdan dolayı eve gelmeyen koyunları aramaya başladık. Evden 1,5 km uzaklıkta dağlık alanda koyunlarımızın telef olduğunu gördük. Yaptığımız araştırmada koyunların üzerine belli aralıklarla yıldırım düştüğünü tespit ettik” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
Koyunlarını yağıştan dolayı eve gelmediğini söyleyen Mustafa Kekilli ise şunları söyledi;
“Koyunlarımızı otlatmak için dağa götürdük. Ancak yağmur bastırınca koyunlar dağda kaldı. Sabah eve geleceğini düşündüğümüz koyunlar gelmeyince aramaya başladık. Köye 1,5 km uzaklıkta ölü olarak bulduk. Taşlar kayalar yerlerinden oynamış, ağaçlar yıkılmış. Belli aralıklarla birkaç kez düşen yıldırım sonucu benim ve diğer arkadaşlarımın yaklaşık 80 kadar koyunu telef oldu. Geçim kaynağımız olan koyunlarımızın telef olması bizleri bir hayli üzdü” dedi.