YERFISTIĞINA DESTEKLEME PRİMİ İSTENİYOR

0
184

Kadirli’de Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Balcılar yerfıstığına destekleme verilmeyişi fıstığın kayıt dışı kalmasını ve kayıt altına alamadığımız içinde ürünün miktarını tespit edemiyoruz dedi.
Yerfıstığı ekiminin Kadirli bir hayli fazla olduğunu söyleyen Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Balcılar yerfıstığının destekleme kapsamına alınması için birçok dosya hazırladıklarını ancak şuana kadar bir sonuç alamadıklarını söyledi.
VALİ CERRAH’IN GİRİŞİMLERİ İLE YERFISTIĞI ALTIN DÖNEMİNİ YAŞIYOR
Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın Osmaniye’ye vali olarak atandıktan sonra bir ziyaretimizde Yerfıstığını, Antep fıstığı seviyesine getireceğini ifade etti ancak ben buna inanamamıştım diyen Başkan Balcılar şunları söyledi;
“Valimiz Celalettin Cerrah’ın üstün gayretleri sayesinde Fıstık bu yıl altın dönemini yaşıyor. Yer fıstığını ülke genelinde tanıtımını yapıp çeşitliliğini artırıp büyük marketlere girdirme başarısını gösterdi. Bu sayede yerfıstığı bu yıl 3 TL’den satılıyor. Durumun böyle olması üreticinin işine yarıyor ancak desteklemesi olmadığı için ekim alanları giderek darılıyor. Buda dışa bağımlı kalmamıza neden oluyor. Bizlerin gayretiyle fıstık ekim alanları artmıyor. Dışa bağımlılığımızı bitirmek için fıstığın destekleme kapsamına alınmasını istiyoruz. Sayın valime gayretlerinden ötürü çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum”
DESTEKELEME OLMAYINCA KAYIT ALTINA ALAMIYORUZ
Yerfıstığına destekleme primi verilmemesinden dolayı ürün miktarını tepsi edemiyoruz diyen Başkan Balcılar şunları anlattı;
“Sayın Başbakanımıza ve Tarım Bakanlığımıza yerfıstığının destekleme kapsamına alınması için gerekli dosyaları sunduk. Bugüne kadar bir sonuç alamadık. Ancak son yıllardaki yerfıstığındaki tüketim ve çeşitlilik sayesinde  destekleme kapsamına alınması gerektiğini düşünüyor ve fıstık üreticilerinin de desteklemelerden faydalanmasının sağlanmasını istiyoruz. Kayıt dışı bir ekonomi oluşan fıstık piyasasında, fıstığa destekleme verilmesi durumunda kayıt altına alınacak ve ürün miktarı tespit edilecektir.”
YERFISTIĞI FİYAT BAKIMDAN ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Yerfıstığı fiyatlarının son yılların en üst seviyesinde olduğunu söyleyen Başkan Balcılar şunları söyledi;
Tarladan sökülen fıstıklar saplarıyla birlikte tarlada ters çevriliyor. Birkaç gün sonra makinelerle saptan ayrılıyor. Sonra bir yere dökülerek kuruması için seriliyor. Kurutulan yerfıstığı bu yıl 3 TL’den satılıyor. Kalitesine göre değişen fiyatların oluştuğu fıstık piyasasında çiftçiler fiyattan memnun.
YERFISTIĞI İŞLEME TESİSİ KOSB’DE HİZMET VERİYOR
Ticaret Borsamıza kayıtlı bir üyemiz Kadirli Organize Sanayi Bölgesinde yerfıstığı eleme ve işleme tesisleri kurmuştur diyen Başkan Balcılar şöyle devam etti;
“ Yıllardır üretimi Kadirli yapar işlemesini Osmaniye yapardı. Borsamıza kayıtlı bir üyemiz Kadirli OSB’de yerfıstığı eleme ve işleme tesisi kurarak çalışmalarına 3 yıldır devam etmektedir. Bu fabrikamız işlediği yerfıstığını ülkemizin çeşitli bölgelerine göndermekte ve iş hacmi her geçen gün artmakta. Artık fıstık üreticileri fıstıklarını bu fabrikamızda değerlendirebiliyorlar” şeklinde konuştu.
DESTEKELEM İSTİYORUZ
Yerfıstığının destekleme kapsamına alınması için gerekli müracaatları yaptıklarını hatırlatan Başkan Balcılar, “hükümetimizden Çukurova’da ekimi yapılan yerfıstığına gerekli hassasiyeti göstererek destekleme kapsamına almasını istiyoruz. Yerfıstığının destekleme kapsamına alınması devletimizin zararına değil bil hassa karına olacaktır,” diyerek bölge milletvekillerimizin de bu konuya duyarlı olmasını istiyorum dedi. Efendi Erkayıran
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz