“YEDİ GÜZEL ADAM”IN ŞEHRİ ANDIRIN 70 KALE İLGİ ÇEKİYOR

0
604

Türk edebiyatına damga vuran “Yedi Güzel Adam”ın şehri Kahramanmaraş, doğal güzelliklerinin yanı sıra onlarca tarihi kalesiyle turizm pastasından daha fazla pay almak istiyor.

Geçmişin izlerini taşıyan tarihi ve doğal güzellikleriyle de dikkati çeken ‘Kaleler Şehri Andırın’ 70 kaleye ev sahipliği yapıyor

Anadolu’nun saklı cennetlerinden biri olarak kaleleriyle de ön plana çıkan kentte, büyük bölümü Andırın ilçesinde olmak üzere 70 kale bulunuyor. Çeşitli kaynaklarda Roma dönemi öncesinde inşa edildiği belirtilen ilçe sınırları içerisindeki kaleler ilgi çekiyor.  Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan: ‘Kışın 35 bin olan nüfusumuz yaz sezonunda 150 bini aşıyor. Bütün tarih ve doğaseverleri ilçemize bekliyoruz dedi.

Kahramanmaraş’ın tarihi ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Andırın ilçesi, 70 kaleye ev sahipliği yapıyor. Kent merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alan, onlarca medeniyete ait izler barındıran ‘Kaleler Şehri Andırın’, Küçükayrıcatepe, Azgıt, Meryemçil, Akkale ve Haştırın kaleleri başta olmak üzere 70 kaleyi bünyesinde barındırıyor. Çeşitli kaynaklarda Roma dönemi öncesinde inşa edildiği belirtilen ilçe sınırları içerisindeki kaleler, tarihi ipek yolu üzerinde yer almaları ve hikayeleriyle ilgi çekiyor.

Andırın doğal güzellikleri ve tarihin birçok kısmında da yer alması sebebiyle bölge tarihi için de önem taşıyan bir yer. Bugün ülkemizde adını çok az kişinin bildiği şehir Akdeniz ikliminin sona erdiği noktada yer alıyor. Bölge genel olarak tepelerle çevrili. Bu sebeple tepelerin güney yamaçları yeşil iken kuzey yamaçların orman örtüsü iğne yapraklı bir yapıya geçiyor ve bazı bölgelerde ise oldukça seyreliyor.

Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Amaçlarının doğal güzelliklerinin yanı sıra onlarca tarihi kalesiyle turizmin önde gelen kentleri arasında yer almak olduğunu, İlçeye gösterilen ilginin her geçen gün arttığını anlatan Doğan, bu durumun en büyük nedenlerinden birisinin eski İpekyolu üzerinde konumlanan kaleler olduğunu ifade etti.

Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, bölgenin doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıktığına dile getirerek,:’Kışın 35 bin olan nüfusumuz yaz sezonunda 150 bini aşıyor. Bütün tarih ve doğa severleri ilçemize bekliyoruz. Burada kalelerimizin yanı sıra ibadethaneler, mozaik alanları, kaya mezarları, birçok kanyon ve vadilerimiz var. Şu an bulunduğumuz Küçükayrıcatepe ve Meyremçil kalelerinde incelemelerde bulunduk. Biz buraların tarihi geçmişinin sağlıklı bilimsel olarak tespit edilmesini talep ediyoruz. Çünkü bilindiği gibi ilçemizin her mahallesinde, her köşesinde bir tarihi kalıntı var ama bunların tarihi geçmişi sağlıklı olarak tespit edilebilmiş değil. Kaleler ile ilgili 3-4. yüzyıl diyenler vardı ama bugün hocalarımız incelediler, Meyremçil kalemizin M.Ö. Helenistik döneme ait olduğunu ifade ettiler.’

Bölgeyi ziyaret edenlerden Tarihçi Yazar Dr. Aytül Kaplan da Meryemçil Kalesi’nde incelemelerde bulunduklarını ifade ederken, Bölgenin M.Ö. 1974-1719 yılları arasında hüküm süren Mama Krallığı’na ev sahipliği yaptığını düşündüklerini aktaran Kaplan, ‘Tezim Helenistik Roma dönemi, Kilikya yerleşimleriydi ve Geben kalesi bunun içerisinde çok önemli bir yere sahipti, çünkü Meyremçil beli, Kilikya ile Kapadokya’yı birbirine bağlayan en önemli geçitlerden birisi.’ diye belirtti.

Araştırmacı Yazar Celil Çınkır ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi. 13 Yıldır Andırın ilçesindeki kaleleri incelediğini, birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgenin aynı zamanda bir ticaret merkezi olduğunu dile getirdi.