TABELACIDAN YAĞLI BOYA RESİM SERGİSİ

0
178


Kadirli’de yaşayan ve geçimini tabelacılık yaparak sağlayan bir esnaf, kendi yaptığı eserlerden oluşan yağlıboya resim sergisi açtı.
Asıl mesleği tabelacılık olan Tahsin Çeri (50), Merkez Hamidiye Cami yanında açtığı sergi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, maddi imkansızlıktan dolayı üniversiteye gidemediğini belirterek, tabelacılık mesleğine yöneldiğini ve boş zamanlarında yağlıboya resim yaptığını söyledi.
Çeri, Kadirli’de kültür merkezi veya sergi salonunun olmamasından dolayı sokakta sergi açtığını anlatarak, şunları kaydetti:
“ilk sergimi 1981 yılında Kadirli ve Adana’da açtım. Asıl mesleğimin tabelacılık olması nedeniyle resim sanatı ile yeterince uğraşmadım. Amatör olarak düğünlerde orkestra çaldım. Kendime ait tabela atölyesinde boş zamanlarımda yağlıboya resim çizdim. Maddi imkansızlıktan dolayı okulunu okumadım. Fakat resim çizmek çocukluktan bu yana hayalimdi. Atölyede, yağlıboya ile resim çizme sanatını öğrenen 7 kişi şimdi bu meslekten ekmek yiyor. Böyle bir başarı ve ustalıktan gurur duyuyorum. Kadirli’de resim sanatı çok önemsememiş bir sanat dalıdır. Kadirlimizde ne yazık ki kültür merkezi ve sergi salonlarının olmayışı bu sanatı yozlaştırmıştır.
Sokakta sergi açmaktan başka çaremiz yoktu. Kadirli’de idarecilerimizden ve halkımızdan sanatın hangi dalı olursa olsun sanata ve sanatçısına sahip yürekten desteklenmesini istiyorum. Çocuklarımız sanatla uğraştığı zaman kötü alışkanlıktan uzak kalıp pırıl pırıl birer faydalı insan olarak bize döneceklerdir. Kadirli halkını 4 gün sürecek sergime davet ederek bir sonraki sergimde Kadirli’yi anlatan çalışmalar yapıp Kadirliyi tanıtmak istiyorum.”
Efendi Erkayıran-Menderes Özat