SUMBAS KAYMAKAMI AKTÜRK’TEN ÖNEMLİ UYARI

0
127

Sumbas Kaymakamı Orhan Aktürk, hava sıcaklarının artmasıyla meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu.
Aktürk, yaptığı açıklamada, bol yağışlı geçen ilkbahar mevsiminin ardından otların çok büyüdüğünü, bugünlerde yükselen hava sıcaklığı ve beraberindeki kuraklığın otları kuruttuğunu hatırlatarak, kuruyan otların ve çalıların orman yangını açısından risk oluşturduğunu ve vatandaşları bugünlerde her zamankinden daha fazla dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Sumbas’ın 2 belde ve 12 köyden oluştuğunu, arazi yapısı olarak yüzde 60’ın üzerindeki arazinin ormanlarla kaplı olduğuna dikkat çeken Aktürk, şunları kaydetti:
“Geçmiş yıllara oranla bu yıl bahar yağmurları fazla yağdı. Bu nedenle yabani otlar çok büyüdü. Kuru otlara sıçrayan en ufak kıvılcım, rüzgârın da etkisiyle kısa zamanda tutuşuyor ve orman yangınlarına neden oluyor. Vatandaşlar, özellikle içinde bulunduğumuz Ağustos ve Eylül aylarında, ilk yağmurlar yağıncaya kadar yangın riskine karşı dikkatli olmalı. Riskli sahaların yakınında ve tarım alanlarında, ormana birkaç kilometre mesafe bile olsa kesinlikle anız, kurumuş ot, çalı v.s. yakmamalı. Yaz mevsimi nedeniyle yaylacı ve piknikçilerin ormanlık alanda ateş yakmamasını istiyoruz. Ateşsiz pikniğin tercih edilmesi ve kontrollü olarak yakılan ateşin de mutlaka söndürülmesi gerektiğini unutmayalım”
Ormanlık alanları ”riskli saha” diye ayırmanın doğru olmayacağını, riskin sıcak, rüzgar ve tutuşturucu olan her bölgede bulunduğunu vurgulayan Aktürk, “Akçataş, Köseli, Akdam, Höyük, Gafarlı, Çiçeklidere, Esenli ve Yeşilyayla Köyleri ile Sumbas İlçe Merkezi ve Mehmetli ile Alibeyli Beldelerinin kuzey kısımları riskli sahalar arasında yer alıyor. Bu nedenle dağdaki çobandan şehirde sigara içen vatandaşa kadar herkesin riskli dönemde dikkatli olmasını istiyoruz. Şu anda bir kısım köylerimizde gençleştirme çalışmaları ve defne hasadı sürdürülmektedir. Buralarda çalışan insanlarımızın diğerlerine göre daha da dikkat etmelerini bekliyoruz. Yanan her ağacın ciğerimizden bir parça kopardığını unutmayalım. Vatandaşlarımızın ormanda gördükleri en ufak bir yangını ALO 177 “Yangın İhbar”, ALO 155 “Polis İmdat” ve ALO 156 “Jandarma” telefonlarına bildirmelerini istiyoruz”dedi.
Menderes ÖZAT