SEVGİ DERNEĞİ’NDEN ÖNEMLİ BİR ÇAĞRI

0
240

Kadirli’de sosyal faaliyetleri ile dikkat çeken Sevgi Derneği’nden yapılan açıklamada ÇEKÜD tarafından başlatılan “Sofrada Sıfır Artık’’ Kampanyasını ülkemiz için çok önemli olarak görüldüğünden dolayı desteklendiği belirtilerek bu konuda yapılan açıklamada; Ramazan ayının israfa dayalı yemek kültürünün yeniden sorgulanması için büyük bir fırsat olduğu, israf ile ihtiyacın birbirinden iyi ayırt edilmesi gerektiği belirtilerek sofrada yapılan israfa dikkat çekildi.
Sevgi Derneği Başkanı İbrahim Ethem KUNDAKÇI tarafından yapılan yazılı açıklama da;
“Her türlü gereksiz kaynak tüketiminin israfa yol açtığı ve israfın çevre kirliliğinin temel unsurlarından biri olduğunun belirtildiği açıklamada çevremizi ve içindeki tüm canlıları sevmenin ve korumanın her insan için sevgi temelli ahlaki bir yükümlülük olduğu ifade edildi.
İsrafa dayalı alışkanlıklar herkesin en temel ihtiyacı olan yemekte başladığı gibi  bu konudaki bilinçlenmenin de öncelikle yemekte başlatılmasının gerekliliğine işaret edilen açıklama şöyle devam etti, ‘Sofrada Sıfır Artık’  hem sağlıklı kişisel beslenmenin, hem de sağlıklı soysal yapının ön şartıdır. Ortak yaşam alanımız olan gezegenimizde milyonlarca insan yaşam savaşı verirken, elde ettiğimiz ekonomik imkânları dilediğimiz gibi kullanamayız.
Ruhi ve bedeni bir temizlenme ayı olan Ramazan dolayısıyla yemek çeşitlerimizi mümkün olduğunca azaltıp, self servis ya da açık büfe usulü ile kişisel tercihlere fırsat verelim.
Türkiye’de yaşayan 70 milyon kişinin sofrasından çöpe atılan sadece birer pirinç tanesi ile biriken 2,5 ton pirinç 30 bin kişinin açlığına bir nebze olsun çare olacağını unutmayalım. Soframızdan arttırdığımız her bir tabak yemek, başta Somali olmak üzere dünyada aç, susuz ve sefalet içinde bulunan insanlara can simidi olsun.” Denildi.