CHP İL BAŞKANI KEMAL TABAK’TAN AÇIKLAMA

0
169

CHP Osmaniye İl Başkanı Kemal Tabak yaptığı açıklamada  Son günlerde iktidar partisinin Suriye’ye yönelik açıklamalarını, demeçlerini dikkatle izliyoruz dedi.
Tabak açıklamasında şunları kaydetti;
Türkiye hangi nedene dayanırsa dayansın Suriye ile bir çatışmaya girmeyi düşünüyor ise bu kararından derhal vazgeçmelidir. Çok başarılı bir müdahale dahi bizi yıllarca sürebilecek sıkıntılara taşıyabilir. Bu düşünceler ve yaklaşımlar uzun ve kısa vadede hiç bir şekilde ülkemizin ve halkımızın yararına değildir.
Birleşmiş milletlerin bu konuda almış olduğu herhangi bir kararı yoktur. Uluslararası hukuk bize böyle bir yetkiyi vermemektedir.
Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün << yurtta barış, dünyada barış >> düşüncesi ile örtüşmeyen bu politik yaklaşımları onaylamıyoruz.
Eğer Sayın Başbakan Suriye ile bir sıcak çatışmayı düşünüyor ve planlıyor ise  bu yaklaşım Türkiye’yi dünyada yalnızlaştıracaktır, çok büyük sıkıntıların yaşanmasına zemin hazırlayacaktır.
Suriye yönetiminin halkına baskıcı bir anlayışı dayatmasını, uygulamasını doğru bulmuyoruz. Orada yaşanan dramları da asla onaylamıyoruz.
Bu sorunların çözümünü birleşmiş milletler ve uluslararası hukuk kuralları içinde çözülmesinin doğru olacağına inanmaktayız. Bütün dünyanın Demokrasiye ve özgürlüklere saygılı olarak çözüm aramak en doğru yoldur diye düşünmekteyiz.