Osmaniye Sele Teslim

0
170


OSMANİYE’de son
24 saat içerisinde yağan şiddetli yağış su ve sel baskınlarına neden oldu. Çok sayıda araç yollarda kalırken, mahsur kalan vatandaşlar ise iş makineleri yardımıyla kurtarıldı. Çevre köylerde de etkili olan yağışlar nedeniyle, birçok hayvanın telef olduğu öğrenildi.
Cumartesi günü yer yer sağanak bir şekilde devam eden ve dün akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar, Osmaniye’de birçok evin sular arlında kalmasına neden oldu. Belediye, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri ekipleri alarma geçti.
Yunus Emre Mahallesi Belediye Arıtma Tesisi civarında sel suları nedeniyle evlerinde mahsur kalan 3 vatandaş 155 polisi aradı. İhbar üzerine bölgeye 110 İtfaiye Ekipleri, İş Makineleri ve polis sevk edildi. Bu sırada büyükbaş hayvanlarını sel sularından kurtaran bir vatandaş hayvanlarını yüksek bir yere çıkartarak emniyete aldı. Kurtarma çalışmaları sırasında su içerisinden çıkan yaklaşık bir metre boyundaki yılan korkuttu. Kaçmaya çalışan yılan vatandaşlar tarafından öldürüldü. Mahsur kalan vatandaşlar ise iş makineleri yardımıyla kurtarıldı. Uykuda iken gelen sel ile gözlerini açtıklarını belirten vatandaşlar, devletin yardımı elini uzatmasıyla kurtulduklarını belirterek yetkililere teşekkür ettiler. Osmaniye merkezde ise Musa Şahin Bulvarı üzerindeki birçok kavşak, logar kapaklarının tıkanması nedeniyle göle döndü. Çok sayıda araç yolda kaldı. Selimiye Mahallesi 10510 sokakta bulunan bir ikametin su basması nedeniyle çatıya çıkan vatandaşlar itfaiyenin yardımı ile kurtarıldı.  D-400 Karayolu üzerinde bulunan Bölge Trafik Şube Müdürlüğü binası da sel sularına teslim oldu. Karacalar Köyü Mezarlığı girişi Zorkun Yolu üzerinde oluşan heyelan nedeniyle ulaşım güçlükle sağlandı. Yaklaşık 50 metre derinliğinde oluşan göçük nedeniyle herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı.
Bu arada Merkeze Bağlı Dereobası Köyünde’de birçok ev sel sularına teslim oldu. Ramazan Göknar’a ait 17 küçükbaş hayvan boğularak telef oldu. 1300 Nüfuslu 300 Haneli köyde vatandaşlar kendi yaralarını sarabilmek için seferber oldu. Köy Muhtarı Davut Yaşar, en son böyle bir doğal afeti 1973 yılında yaşadıklarını, böylesi büyük sel ile zor durumda kaldıklarını belirttiler. 17 evin hasar gördüğünü belirten Muhtar Yaşar, zararlarının büyük olduğunu belirterek yetkililerin yardım elini uzatmasını istediler.
Osmaniye Meteoroloji İl Müdürü Sıddık Şen ise iki gündür devam eden yağışların önümüzdeki günler içerisinde de şiddetli bir şekilde devam edeceğini belirterek, “Son 24 saat içerisinde metrekareye 98 kilogram yağış düşmüştür. Kadirli’de 16 kilogram, Bahçe ilçesinde ise 51 kilogram yağış dürşütüğü belirlenmiştir. Önümüzdeki iki gün bu yağışlar devam edecektir. Vatandaşlarımız tedbirli olmalıdırlar” dedi.
İbrahim EMÜL