OSMANİYE CHP İL BAŞKANI KEMAL TABAK CHP’NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI

0
151

CHP Osmaniye İl Başkanı Kemal TABAK 9 Eylül CHP’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Kemal Tabak mesajında ;
Sayın Parti büyüklerim , Sayın yönetici arkadaşlarım, Değerli ilçe başkanlarım
Saygı değer hanımefendiler, Yarınların umudu gençler, Basınımızın uygar insanları.
Hepimizin umut ve gurur kaynağı olan CHP ‘sinin 88. Kuruluş yıl dönümünde bir kere daha birlikte kutluyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor hepinizi en içten duygularla selamlıyorum.
9 Eylül 1923 de  Gazi Mustafa Kemal’in genel başkanlığında Halk Fırkası kuruldu. Partimiz 10 Kasım 1924Cumhuriyet Halk Fırkası adını aldı. 9 Mayıs tarihinde 4. Kurultayını toplayıp Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.
13 Şubat 1937 tarihinde ise partimizin ilkeleri anayasada yazıldı. Anayasanın 2. Maddesi >> Türkiye devleti; Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir >> diye ifade edildi.
Bizler bu ilkelerin bugüne deyin olduğu gibi bundan sonrada savunmaya büyük bir kararlılıkla devam edeceğiz.
Mustafa Kemal’in Türkiye Cumhuriyetini daha ileri kalkınmış, daha özgür, daha zengin, daha mutlu bir toplum yaratma düşüncesine inandıkları için Modern Laik Cumhuriyet projesini tüm engelleri aşarak çıkar çevrelerini, tutucu zihniyetleri, ilkel anlayışları, istismarcı yaklaşımları etkisiz kılarak Cumhuriyet devrimlerini hayata geçirmiştir.
Bütün bu çalışmalar kolay olmamıştır. Belirli kesimler çeşitli biçimlerde tepki koymuşlardır, birileri alışamadıklarını, birileri çıkarlarını kaybettikleri için rahatsız olmuşlardır.Karşı duruş göstermişlerdir.
Cumhuriyet Halk Partisi Halkı ve ülkesi için çok partili siyasal yaşama geçmeyi planlamış bu projeyi tek başına ve iktidarı kaybetme pahasına hayata geçirmiştir.
Kimi günümüz politikaları CHP’yi statükoculukla suçlarken tarihimizin bu gerçeğini nasıl göz ardı edebilmektedirler.
Cumhuriyet Halk Partisinin görevi Türkiye Cumhuriyetini sonsuza değin korumak, savunmak ve geliştirmek olacaktır.
Değerli Arkadaşlarım, Kıymetli Basın görevlileri
Cumhuriyet Halk Partisini kuranları, yaşatanları ve bu günlere kadar getirenleri geçmişe saygı anlayışı ile ve ileriye dönük büyük umutların sarsılmaz kaynağı olarak görüyorum ve coşku ile selamlıyorum.
Bu güzel siyasi oluşumun bütün yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, ileride bu siyasi davaya katkıda bulunacak arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyor, tümünüzü en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.