KİLİM DOKUMA KURSU İLE BAYANLAR MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

0
168

Osmaniye Belediyesi Meslek Edindirme Kursları bünyesinde yapılan Kilim Dokuma Kursunun beşinci dönemi başladı. Osmaniye Belediyesi ile İş-Kur İl Müdürlüğü’nün projesi olan kilim dokuma kursuna 15 kursiyer katılıyor. Beşinci dönem kurs ile birlikte belediye bünyesinde açılan Kilim Dokuma Kursuna şu ana kadar 100 kursiyer katılmış oldu.
Cebeli Bereket Kültür Merkezi’nde açılan %35’i istihdam garantili kilim dokuma kursunda her kursiyere İş-Kur tarafından günlük 15 TL ücret ödenirken, kurs süresince her kursiyerin sigortası yapılıyor. Ayrıca kursiyerler, dokudukları kilimin ücretini de alıyor. Kursiyerler bu çalışmadan dolayı Başkan Kadir Kara’ya ve İş-Kur’a teşekkür etti. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, “Biz sadece bir etkinlik olsun diye bu kursumuzu açmadık. İş-Kur Müdürlüğü ve biz belediye olarak bu kurs için ciddi bir ekonomi giderimiz bulunuyor. Burada amaç buraya gelen kursiyerlerimize kurstan sonra iş imkânı sağlayarak aile ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Karatepe Kilim Kooperatifi ile bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmamızı tamamladığımızda buradan mezun olan kursiyerimizin belli bir bölümüne iş imkânı sağlamış olacağız.” dedi.
Kursun usta öğreticisi Nurcan Yıldız, “Bundan önce 4 kez kurs düzenledik. Şimdi ise beşinci dönemdeyiz. Aralık ayında kursumuzu tamamlayacağız. Bu kurs bayanlarımızın zamanını değerlendirirken aynı zamanda ise bir meslek öğrenmelerini sağlıyor, hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor. ” diye konuştu.
Kursa katılan bayanlar ise; “Belediyemiz bizlere önemli imkânlar sağlıyor. Başkanımız Kadir Kara’ya, hocamıza ve İş-Kur’a çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştular.