KARATEPE KİLİMLERİ TURİSTLARDEN YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

0
1061

Kadirli’ye bağlı Karatepe Köyünde yapılan dünyaca ünlü Karatepe Kilimlerine ilgi yoğun oluyor.
Köylü kadınların ve Kooperatifte çalışan genç kızların el emeği göz nuru yaptıkları dünyaca ünlü Karatepe Kilimleri yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekiyor. Osmaniye merkezde 2 tane ve Hasanbeyli İlçesinde 1 tane kurs açılan Karatepe Kilimleri ayrıca 17 bayan tarafından Karatepe Köyündeki kooperatifte çalışmalarını sürdürüyor. Karatepe Kilimleri Kooperatif Başkanı Cengiz Cafri, her geçen gün Karatepe Kilimlerine ilginin arttığını belirterek, son zamanlarda yerli turistlerin eski örf ve adetlere uygun el emeği göz nuru kilimler, genç kızların hayalindeki canlandırdığı ve evlenmek istediği şahıslara yönelik güçlü hayvan motifleriyle içlerinden geldiği gibi Karatepe Kilimlerine yansıttıklarını söyledi.
Evli kadınların ise kurt, koç ve horoz gibi figürlerle güçlü çocuklarının olmasını hayal ederek Karatepe Kilimlerine değişik bir desen verdiklerini de söyleyen Cafri, “Doğal yün ve kök boya kullanılarak hazırlanan Karatepe kilimleri, evlerde de kurulan tezgahlarda da yapılarak ev hanımlarına iş sahası açtı. Bir asır önce, Yörük, Türkmen ve Avşar obalarının dokuduğu kilimlerde kullanılan doğal boya ve motifler başta Almanya, Hollanda, Fransa ve Yunanistan olmak üzere bölgeye gelen Avrupalı turistlerin ilgisini çekiyor. Kilimler ile kültürümüzü yaşatmanın yanı sıra bölge tanıtımına ve ekonomisine de katkıda bulunuyoruz. Özellikle evlenecek olan yeni çiftler evlerinde şark köşesi ve bir anı olarak bulundurmak için sipariş veriyorlar. Atölyede ayda 200–400 metrekare arasında kilim dokunuyor.” şeklinde konuştu.
Atölyede ayda 200–400 metrekare arasında kilim dokunduğunu söyleyen Karatepe Kilimleri kurs öğretmeni Ayşe Haksever, köylü kadınların, özverili çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve yöresel özellikleriyle dikkat çeken kilimlerin 10 motifi Türk Patent Enstitüsü tarafından, endüstriyel tasarım olarak koruma altına alındığını söyledi.
Haksever, tescil edilen beymen, zincirli, küpeli, yıldız, elibelinde, yar yara baktı, sevdi dolaştı, koç boynuzu, merdiven ve kurtağzı en çok ilgi gören motiflerin kadınların ve genç kızların yaratıcılıklarını sergilediklerini de belirterek “bayanların hayal güçleriyle renklendirdikleri ürünlerimiz, kültürel zenginliğimizi yansıtıyor. Bu zenginlikle yapılan Karatepe Kilimlerimizi tüm dünyanın tanıyacağına ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.        Efendi Erkayıran-Menderes Özat
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz