KAİS’TE YENİLİKLER DEVAM EDİYOR…

0
908

Mobilya sektöründe başarılı çalışmalara imza atarak herkesin takdirini kazanan Kadirli Ağaç İşleri Sanayi Fabrikası yetkililerinden bir yenilikte meyvecilikte gerçekleştirildi.
Kais ortaklarından Veysel Tüysüz ile birlikte Neslihan Yartan, bir yıldan bu yana sürdürdükleri çalışma ile Türkiye’de pek tanınmayan, fakat faydası saymakla bitmeyen 15 çeşit meyveyi üretmeyi başardılar.
Özel bir sera kurarak yaklaşık 5 bin fidan üretimi gerçekleştirdiklerini belirten KAİS Genel Müdürü Veysel Tüysüz, “Bu 15 çeşit meyveyi Kadirli’de yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İsimleri pek bilinmiyor ama bilimsel olarak faydaları saymakla bitmez. Dünyanın en kıymetli meyvesi olan GOJİ BERRY de bunların başında geliyor.
Goji Berry bitkisi Doğu Asya’da ilaç ve destek amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda goji berry bitkisinin tıbbi olarak “her derde deva” kabul edilebilir. Goji bitkisi olası ilaç etkileşimleri veya bilinmeyen, bilimsel olmayan tavsiyeler için kontrol prosedürlerinin oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
İşte 15 çeşit mucize meyveler: Goji Berry, Pitaya, Guava (sarı, kırmızı ve beyaz), güz Zeytini, Papaya (ağaç kavunu), Yalancı iğde, Frenk Üzümü, Üvez ağacı, Kasabanana, Yaban Mersini, Altın Çilek, ağaç çileği ve Fejoa.”
Yukarıdaki haberde saydığımız meyve çeşitlerini ve faydasını anlatan yazı dizimizi gazetemizde takip edin.