“Kadirli’den Van’a kardeşlik köprüsü”

0
177

Kadirli Eğitim Gönüllüleri Derneği (Kadir-Der) tarafından Van’daki depremzedelere destek amacıyla program düzenlendi.
Özel Yeni Serhat Koleji konferans Salonunda düzenlenen program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Kadir-Der Başkanı Osman Ziyan, açılış konuşmasında, dernek olarak Kurban Bayramı’nda Van’a giderek depremde zarar gören ailelere yardımda bulunduklarını belirterek, imkanlar dahilinde yardımlarının devam edeceğini söyledi.
Van’da deprem sonrası yaşananları anlatan “Kadirli’den Van’a kardeşlik” adlı slayt gösterisinin ardından Kaymakam Necip Çakmak, 1999 yılında meydana gelen depremde Sivil Savunma Daire Başkanlığında görev yaptığını ve bu sahneyi yaşadığını söyledi.
Çakmak, depremde bilinçli çalışmanın çok önemli olduğunu hatırlatarak, “Birlik ve beraberliğin en güzel örneğinin yaşandığı Van’daki deprem sonrasında herkes elinden geldiği kadar destek olduğunu gördük. Hepimiz birer gönüllü olarak maddi ve manevi desteğimizi yapmaya çalıştığımız gibi yapmaya da devam edeceğiz. Bu bir insanlık örneğidir. Devletimiz her zaman güçlüdür. Allah bir daha böyle bir acı yaşatmasın. Hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan Rahmet yaralılara geçmiş olsun dileğimizi iletmek istiyorum”dedi.
Bayramda Van’a giderek yardım dağıtımına katılan eğitimcilerin, duygu ve düşüncelerini anlatması, Sumbas Kaymakamı Fikret Dağ, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mutlu Canbolat, Emniyet Müdürü Bayram Kadir Tüylü ile Aktif A.Ş Genel Müdürü Ali Turhal’ın konuşmasının ardından dernek tarafından emeği geçenlere teşekkür plaketi verilmesi ile program sona erdi.
Van’da yardıma muhtaç ailelerin Kadirli’ye getirilmesi için programa katılan misafirlerden yardım talebi konusunda birçok katılımcının yardımda bulunacağı kaydedildi.
Programa, Sumbas İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Yılmaz Kırpık, Kadirli Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Muhittin Akkaya, Özel Yeni Serhat Koleji Müdürü Aydın Kurt, Öğretmenevi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çiftçi, bazı okul ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Menderes Özat-Efendi Erkayıran