İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ UYARI

0
138

Kadirli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Ekipleri, Kadirlide yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla orantılı bir şekilde oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkan arazi yangınlarına karşı alınacak bir dizi tedbirlerin, olası faciaları önlemede önemli bir etken olabileceğini ifade etti.
Belediye itfaiye Müdürü Sami Tilki, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, meydana gelen arazi yangınlarına Kadirli Belediyesi ekipleri tarafından kısa sürede müdahalede bulunduklarını belirterek, “Bu sayede yangının çevredeki orman, bağ, bahçe, düz arazi ve konutlara kadar sıçramasının da önüne geçiyor. Özellikle hafta sonlarında aileleri ile birlikte yeşil alanlarda piknik yapacak vatandaşlarımızın arazi yangınlarına karşı oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Pikniğin bitiminden itibaren etrafa ateşin sıçrayıp sıçramadığına ve ateşin tam olarak söndürülmesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu basit tedbir, arazi yangınlarının meydana gelmesinin önlenmesinde önemli bir etkendir.
Arazilerde sararan bitkilerin içerisinde çevreye rast gele atılan şişe ve çeşitli cam kırıkları da arazi yangınlarının meydana gelmesinde önemli bir unsurdur. Arazilerde güneş ışınları ile direkt temas içerisinde olabilecek şişe ve cam kırıklarının arazilerden uzaklaştırılması gerekmektedir” diye konuştu.
Tilki, sönmemiş sigaraların da yine araziler başta olmak üzere hububat ekili arazilerin hasadı sırası ve sonrasındaki süreçte söndürülmeden atımı ile yangınların çıkışında önemli bir etken olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Arazi ve bağlardaki otların sökümü ve arazi sürülmesinin de bu yöndeki yangınların ortaya çıkmaması için önemli bir mücadeledir. Arazi yangınlarının önlenmesi ile doğal dengenin sağlanmasında potansiyel bir güç oluşturan toprağa yararlı canlıların yok olmasının da önüne geçilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Toprağın ana yapısının daha sağlıklı bir sistem mekanizması içerisinde olmasını sağlayan tüm canlıların kısa sürede yok olmasına neden olan arazi yangınları ile herkesin etkin bir mücadele içerisinde olması gerekmektedir”
Efendi Erkayıran-Menderes Özat