GÖĞCE MÜFTÜ CADDESİNİN AÇILIŞI GÖRKEMLİ OLDU

0
161

Kadirli merkezinde bulunan ve belediye tarafından geçen yıl yapılan eski belediye caddesi olarak bilinen caddeye Kadirli Belediyesi tarafından Göğce Müftü Caddesi adı verildi.
GÖĞCE MÜFTÜ(Mehmet Emin Efendi) aslen Medine kökenli ve Maraş doğumludur. Kadirlide halkın maddi manevi her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasında akil insandır. Kadirli merkez Camii’nin yapımında öncü olan Mehmet Emin Efendi Savrun mahallesindeki kendisine ait işyeri ve dükkânların yarısını camiye vakfetmiştir. Kadirlide dini eğitim alanında ilk öğreticilerden olan Fatma Hanım da yeğeni ve gelinidir. Kadirlimizin ilk müftüsüdür. Sultan 2.Abdülhamit tarafından Şeyhülislamlık görevi verilmek için davet edilmiş ancak davete icabet edemeden 1890(?) yılında vefat etmiştir.
Başkanımız Ömer Tarhan tarafından tarihine ve değerlerine sahip çıkılması ve saygı göstergesi olarak caddeye isim verilmesinin ardından yapılan açılışa halkın ilgisi de oldukça yoğun oldu. İlçe Müftüsü tarafından Kuran-ı Kerim okunması ile başlayan açılışta, Belediye Meclis üyeleri, İlçe müftülük görevlileri ve Mehmet Emin efendinin torunlarından olan Fatma Çukurova hazır bulundu.