EMNİYETTEN BÜYÜK OPERASYON

0
146

Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin; yurda kaçak yollardan sokulan yabancı menşeli tütün ve tütün mamullerini piyasaya sürmek suretiyle haksız menfaat temin eden ve bu şekilde devleti zarara uğrattıkları tespit edilen çıkar amaçlı suç örgütlerinin her türlü faaliyetlerine yönelik mücadelesi kararlı bir şekilde devam ediyor.
Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde, yurt dışından temin edilen yüklü miktarda gümrük kaçağı sigaranın, batı İllerinde pazarlanmak üzere İlimiz güzergâhının kullanılabileceği bilgisine ulaşılmıştır.
Bunun üzerine, İlimiz geçiş güzergâhları üzerinde alınan güvenlik tertibatı sonucunda; 04/07/2011 günü saat: 22.30 sıralarında İlimiz otoban sınırları içerisinde Gaziantep İli istikametinden Adana İli istikametine seyir halinde bulunan, BMC marka kırmızı renkli tenteli bir tırdan şüphelenilmesi sonucu araç durdurulmuştur. Durdurulan tır üzerinde yapılan incelemede, aracın plastik malzeme yükü ile 02/07/2011 günü Gürbulak sınır kapısından Ülkemize giriş yaptığı anlaşılmış; ancak aracın dorse kapakları açıldığında içerisinde herhangi bir plastik malzeme yükü olmadığı, dorse içerisinde çok sayıda baks tabir edilen karton kolilerin olduğu görülmüştür. Karton kolilerin içerisi kontrol edildiğinde,
 
ü      Toplam ( 226 bin ) Paket çeşitli markalarda gümrük kaçağı sigara ele geçirilmiştir.

Ele geçirilen gümrük kaçağı sigaranın gümrüklendirilmiş değerinin ise yaklaşık ( 1 milyon 130 bin ) TL olduğu, olayla ilgili yakalanan şahsın yapılan GBT sorgusunda, çeşitli suçlardan birçok suçtan suç kaydının olduğu anlaşılmıştır.
Yakalanan ( 1 ) Şahıs hakkında, 5607 Sayılı Kanuna Muhalefet “Kaçak Sigara Bulundurmak ve Nakletmek” suçlarından yasal işlem yapılmış, gümrük kaçağı sigara naklinde kullanılan çekici ve dorseye de el konulmuştur.
Yapılan bu operasyonda ele geçirilen gümrük kaçağı sigaranın, miktarı ve değeri göz önüne alındığında, Osmaniye İlinde bu tarihe kadar tek seferde ele geçirilen en büyük gümrük kaçağı sigara operasyonudur.
Suç ve suçlularla mücadelemiz, Osmaniye halkının huzur ve güvenliği için kararlılıkla devam edecektir.