DEVLET HASTANESİNDEN BİR YENİLİK DAHA…

0
140

Devlet Hastanesi, kayıt sırasında uzayan kuyrukları ortadan kaldırmak için “hasta tanıtım kartı” uygulaması başlattı.
Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Atıl Kalecik, konuyla ilgili olarak verdiği bilgiye göre, hastaların ve hastane personelinin işini kolaylaştırması beklenen kartların, ana binadaki ilk kayıt yerinde verildiğini söyledi.
Kalecik, göreve başladığı günden itibaren hastanenin kalite çıtasını daha yükseğe çıkartmak için çalışmalara devam ettiklerini belirterek, hasta tanıtım kartına vatandaşlık numarası, kimlik ve hastane bilgilerinin yüklendiğini hatırlatar, şunları kaydetti:
“Yeni sisteme göre, vatandaşlar hastaneye kimlik numarası ile başvuracak ve alacakları dijital kart ile istedikleri doktorun polikliniğinin kapısındaki cihaz yardımı ile kayıt yaptırabilecekler. Ayrıca hastalar poliklinik kapılarının üstünde bulunan LCD ekranlardan da sıralarını takip etme imkânı bulacaklar. Hekim seçme haklarını da kullanarak anında sıra alabilecek olan vatandaşlar herhangi bir sorunla karşılaştıkları takdirde, hasta kabul birimi olaya müdahale edecek. Bu uygulama hastalarımızın, hastanemizdeki otomasyon sisteminden mümkün olan en üst düzeyde yararlanmalarını sağlayacaktır. Uygulamanın hastalar açısından çok verimli olacağına inanıyoruz.”
Kartlı sisteme geçilmesi ile hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının rahatlayacağına dikkat çeken Hastane Müdürü Murat Bulut ise “Artık muayene için hastaneye gelen hastalar poliklinik önlerindeki sekreterlere uğramadan direk olarak muayene olmak istediği polikliniğe giderek, kart okuyucusundan kartını geçirecek ve sırasını alacak. Tıpkı bankalarda bulunan bankamatik kartı gibi poliklinikler önünde bulunan hasta tanıma barkot okuyucusuna, kartı okutarak sıralarını alıyorlar. Hasta tanıtım kartlarının hasta yönünden ilk kayıtta bekleme süresinin kısalmasının yanı sıra, kişisel bilgilerinin doğru olarak girilmesi, yanlış sevklerin önlenmesi, birden fazla kayıtların önlenmesi ve yatış işlemlerinde de kolaylık sağlıyor.” şeklinde konuştu.                                      Efendi Erkayıran-Menderes Özat