ÇUKUROVA BELEDİYELER BİRLİĞİ TOPLANDI

0
149

Çukurova Belediyeler Birliği ilk encümen toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda belde, ilçe ve il belediyeleri arasında bugüne kadar gerçekleştirilemeyen diyalog dönemi başlatma kararı alındı.
Adana’da birlik binasında yapılan toplantıya encümen üyeleri Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Sarımazı Belediye Başkanı Erol Kahraman, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara ve Adana Büyükşehir belediye meclis üyesi Ahmet Asaf Uslu katıldı.
Toplantıda, bugüne kadar tek olumlu gelişme gösterilemeyen ve şikâyetleri önlenemeyen belde belediyelerin yerinde ziyaret edilerek, sorunların çözümü konusunda adım atılması kararı alındı.
Toplantıda bugüne kadar taşra belediyeleriyle kurulamayan diyalog bizzat belediyeler ziyaret edilerek, bugüne kadar üye olmayan belediyelerinde üye olması yönünde bir çalışma kararı alındı.
Ayrıca da 18–19–20 Temmuz günlerinde Çukurova’daki bütün belediyelerin katılımıyla belediyeler arasında birlik, dayanışma grubu oluşturması yönünde AB projesine dayalı, Türkiye Belediyeler Birliği’nin destek vereceği bir toplantı yapılacak. Bu toplantıda belediyeler bir araya getirilerek, bugüne kadar bir türlü gerçekleştirilemeyen belediyeler arası diyalog ve dayanışma yönünde de kararlar alınacak.
Toplantıda ayrıca 18 Temmuza kadar Çukurova genelindeki Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerindeki belediyelerin kadrolarında bulunan teknik elemanların sayısı ve niteliğiyle birlikte ellerinde bulunan araç ve gereç sayısının tespiti yönelik bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma sonucuna göre,  belediyeler kendi aralarında gruplandırılacak, güçlü belediyelerin belde belediyelerine teknik, araç, gereç yönünde ve bilgi birikim konusunda yardımcı olması kararı alındı. Özellikle de bütçe, teknik eleman, araç ve  gereç sıkıntısı çeken belde belediyelerin problemlerinin çözümü yönünde önemli bir adım atılacak. Bu çerçeve içerisinde bugüne kadar Çukurova’da birliğe üye olmayan tüm belediyelerin üye olmaya, bu dayanışma ruhuyla daha iyi ve daha kaliteli hizmet üretilmesi için elbirliği yapılması kararı alındı.
Temmuz ayı encümen toplantısının Hatay Yayladağ’da 14 Temmuz’da yapılması kararı alındı.