CHP KADIN KOLLARINDAN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR AÇIKLAMASI

0
137


CHP İlçe Kadın Kolları 25 Kasım “Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü”  dolayısıyla bir açıklama yaptı.
CHP Kadirli İlçe Başkanı İrfan Arıoğlu ve CHP Kadın Kolları Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin yaptığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;
“1981 den buyana Latin Amerika’da, 1999’dan bu yana da tüm dünyada bu yalın gerçeği haykırma işlevi görür.
Türkiye’de 25 Kasım, şiddet sorununun gündeme getirildiği gün olarak, 2000 yılından buyana giderek artan bir ilgi ve önem kazanmıştır.
Ne yazık ki, yaşadığımız 2011 yılında da kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik şiddetle birlikte, dünyanın en yaygın insan hakları ihlalidir.
Ülkemizde de kadına yönelik şiddet yaygın ve günlük gerçeklerimizden birisidir. Bin bir türlü gerekçeyle öldürülenler, şiddete maruz kalanlar uzun yıllardır gazetelerin” üçüncü sayfa haberi” oldular.
Şiddet, kadınları yaşamdan ve toplumsal-siyasal alanlardan uzaklaştırmanın, onlara eşit olmadıklarını öğretmenin ve öyle yaşatmanın en önemli aracıdır.
Ne var ki, kadına yönelik şiddetten sadece şiddete uğrayan kadın değil, çocuklardan başlayarak herkes, bütün kurumlar ve toplum zarar görür.
Kadına yönelik şiddet her türüyle ortadan kaldırılmalıdır.
Ülkemizde, Adalet Bakanlığı’nın resmi istatistiklerine göre,  ikibinli yılların başlarında yılda 66 olan kadın cinayeti sayısının, bu yılların sonunda bini aşmış olması gerçeğinin nedenleri ciddiyetle sorgulanmalıdır. Hükümet, kendi yönetim döneminde, son on yılda, kadın cinayetlerinde görülen binde 1400’lük artışın hesabını vermelidir.
Kadına karşı şiddet, öncelikle bir zihniyet sorunudur. Kadına şiddetin asıl nedeni mevcut siyasal iktidarın kadına bakış açısında yatmaktadır. Kadını ikinci sınıf vatandaş gören, üç çocuk doğur önerisiyle evine kapatan, toplumsal yaşamın dışına iten anlayış iktidardan uzaklaştırılmadıkça kadına şiddet durmayacaktır.
Cumhuriyet Halk Partisi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için geliştirilen uluslar arası ve ulusal hukukun samimi sahibi ve takipçisi olacaktır. Bu sorun ortadan kaldırılıncaya kadar  da bu tavrını kararlı bir biçimde sürdürecektir.”