BU GECE BERAT KANDİLİ

0
174

Kutlu Ramazan’a adım adım yaklaşırken, 15 Temmuz 2011 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece Berat Kandilini idrak edeceğiz.
Osmaniye İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;
“Berat “kelimesi; günahtan, suçtan, borç ve cezadan kurtulmak manasına gelir. Bu geceyi layıkıyla değerlendiren Müslümanlar günahlardan arınıp, Allah’ın af ve mağfiretine kavuşur, ilahi ihsana nail olur.
Berat gecesi ilahi takdir gecesidir. Yıl içerisinde olacak işler, rızıklar, nimetler, savaş, afet gibi şeyler Allah’ın izni ile takdir edilerek ilgili meleklere verilir.
Peygamber efendimiz ( S.A.V) Berat gecesini içinde taşıyan Şaban ayının çoğu günlerini oruçlu geçirirdi. Bir hadisi şeriflerinde; “Şaban’ın 15. gecesi oldu mu, onu ibadet ve taatla geçirin. Gündüzünde oruç tutun. Zira Allahu Teâlâ o gecenin gurup vakti dünya semasına rahmetle tecelli eder ve : “Yok mu tövbe eden, ona mağfiret edeyim. Yok mu rızık isteyen ona rızık vereyim. Yok mu bir hastalığa müptela olup şifa isteyen, ona afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen” diyerek taa sabaha kadar devam eder buyurmuşlardır.
Bu mübarek gecede hayrın, bereketin yağmur gibi yağmasına rağmen bu ilahi rahmetten nasibini alamayacak olanlarda vardır. Bunlar bir hadisi şerifte “ Allah’a şirk koşanlar, içinde sönmez bir kin ve düşmanlık besleyenler, sıla-i rahmi terk edenler, gururlu ve kibirli insanlar, Ana – Babaya asi olanlar ile devamlı içki içenler.” olarak zikredilir.
Bu kutlu gecede Rabbimizden beratımızı dileyelim. Dünyanın kirinden, pasından çıkıp Allah’ın affına sığınalım. Af ve mağfiretimize vesile olacak böyle bir geceyi gafletten uzak uyanık bir kalble idrak edelim.”