BAYRAM NAMAZ VAKTİ 06.44

0
176

Osmaniye İl Müftüsü Ramazan Çortul  “06 Kasım 2011 Pazar günü, dini bayramlarımızdan ikincisi olan Kurban Bayramını idrak etmiş olacağız dedi.
Çortul açıklamasında şunları kaydetti;
Rahmet, şefkat, acıma duygularının doruğa çıktığı, yüzlerin güldüğü, keder ve üzüntülerin giderildiği, evlerin bereketlendiği, fakir ve yoksulların sevindirildiği bir kutlu bayrama.kavuşmanın.sevinci.ve.mutluluğu.içindeyiz.
Bu bayram, yüz binlerce hacının tavaflarda manevi alemlere daldığı, ihramları içinde sembolik olarak mahşeri yaşadığı, müminlerin saf saf Allah’ın huzuruna durduğu, tekbirlerle, kurbanlarla Allah’a.yöneldiği.bir.gündür.
Bayram günleri, yetimlerin fakirlerin, yoksulların gözetildiği, vefat edenlerin hayırla yad edildiği, küskünlerin, dargınların barışıp kucaklaştığı müstesna günlerdir. Bu kutlu bayram ikliminde Kurbanla Allah’a yaklaşan müminler, bütün kötülüklerden uzaklaşmak için birbirlerini sevmek, saymak, kardeşlik duyguları içinde mutlu bir hayat sürdürmek için birliği, dirliği, kardeşliği engelleyen kini, hırsı bir tarafa bırakarak sevgi ve muhabbeti ön plana çıkarmalıdırlar.
Bayramın şuuruna varabilmek için fakirleri, yoksulları, güçsüzleri sevindirelim, yaşlılarımızın, hastalarımızın gönüllerini alalım. Yardıma muhtaç olanlara yardımcı olalım. Birbirimizle tebrikleşelim. Mezarlıkları ziyaret ederek sahip olduğumuz her türlü maddi manevi varlığımızı bizlere miras bırakan geçmişlerimizi, ölülerimizi fatihalar, Kur’anlar ve dualarla yad edelim. Bayramın sevinç ve mutluluğunu toplumun her kesimiyle paylaşma gayreti içinde olalım.
Kurban bayramında Mü’minler Kurban kestikleri gibi, Arefe günü sabah namazından itibaren her namazda farzları müteakip selamdan sonra teşrik tekbirleri getirmesi de gerekmektedir. Teşrik tekbirleri Arefe günü sabah namazıyla başlar, dördüncü bayram günü ikindi namazından sonra biter. Toplam 23 vakittir. Bu tekbirler hem cemaatle, hem de tek başına kılana, yolcuya, yolcu.olmayana,.erkeğe.ve.kadına.vaciptir.
Kurbanlarımızı keserken mümkün olduğu kadar çevre temizliğine dikkat edelim. Kurbanın dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde kesilmesi, basın-yayın organlarına yansıyan nahoş görüntülerin olmaması, ülkemizin itibarı açısından da büyük önem arz etmektedir. Belediyelerimiz tarafından Kurban kesim ve satış yerleri tespit edilmiş, Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından her türlü tedbir alınmıştır.
Kurum olarak kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu’na verilmiştir. Evinde ihtiyacı olanlar kurban derisini kendileri kullanabilirler, onu satmak caiz olmadığı gibi, kesim ücreti olarak.kasaba.vermek.de.caiz.değildir.
İdrak edeceğimiz Kurban Bayramının; milletimizin birlik-beraberliğine, barış ve huzuruna, milli ve manevi değerlerde bütünleşmesine, fitne ve terörün bitmesine, kan ve göz yaşlarının kesilmesine vesile olmasını diler, bize bu ülkeyi canları ve kanlarıyla emanet eden bütün şehitlerimizi saygı ve rahmetle anar, Allah’ın lütuf ve nimetlerinde en yüce makama ulaşmaları, dualarımızla ailelerine, yakınlarına, silah arkadaşları ve bütün milletimize sabr-ı cemil niyaz eder, Osmaniye halkının, ülkemizde ve İslam aleminde yaşayan bütün müslümanların Kurban Bayramını tebrik ederim.”
 
Not: Osmaniye’de Kurban Bayramı Namaz Vakti: 06:44