BAŞKAN TARHAN: “İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI HİÇBİR GIDA SATIŞINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

0
94


Kadirli Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan, halk sağlığının her şeyden önce geldiğini belirterek, özellikle gıda denetimlerini aralıksız sürdüreceklerini söyledi.
Tarhan, Ramazan Bayramının ardından vatandaşların sağlıklı ve uygun koşullarda alışveriş yapabilmesini sağlamak amacıyla denetimlerini arttırdıklarını hatırlatarak, veteriner ekipleri ile zabıta ekiplerinin birlikte yaptığı başarılı çalışmayla denetimi yapılan alışveriş merkezlerinin de aralarında bulunduğu 30 et satış noktasında yaklaşık 50 kilogram insan sağlığına zararlı et maddesinin veteriner onayı ile zabıta ekiplerince imha edildiğini ifade etti.
Ayrıca zabıta ekiplerince 4 büyük market, 128 gıda ile 34 giyim satışı yapan işyerinde yapılan denetimlerde, kullanma tarihi geçmiş, uygunsuz ve yasak olarak satışlarda bulunan
işyerlerinin uyarıldığına dikkat çeken Başkan Tarhan, “Benim vatandaşım sağlıklı hijyen koşullarına uygun gıda tüketmesini sağlamamız için denetimleri zabıta ekiplerimiz sürdürüyor. Gece gündüz demeden çalışan zabıta ekiplerimiz vatandaşımızın sağlığını riske edecek üretim ve satışlara kesinlikle göz yumulmayacaktır.
Bu nedenle zabıtamız gerekli çalışmaları yaparak iş yerleri üzerinde denetimlerini sıkı tutacak, kurallara uymayanlar ise gerekli cezai işlemlere tabi tutulacaktır. Halkın sağlığı ile oynanmasına izin vermeyeceğiz”dedi.
Belediye Zabıta Sorumlusu Fatih Arslantaş ise halk sağlına yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerine yönelik denetimlerin sıkılaştırıldığını ifade etti.
Arslantaş, denetimlerde, sağlıklı gıda tüketimini sağlamak için hijyen koşullarına uymayan iş yerlerine kanunlar çerçevesinde ceza ve ikaz mekanizmasının işletildiğine değinerek, halk sağlığını tehdit eden üretim yerleri ve işyerlerine yasal olarak kendilerine verilen denetim yetkisini sonuna kadar kullandıklarını, kesinlikle taviz verilmediğini, bazı yasalarda boşluklar olduğunu, vatandaşların olumsuz bir durumda, şikayetlerini 153 zabıta şikayet hattına bildirmelerini istedi.
Haber : Menderes Özat – Efendi Erkayıran
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz