BAŞKAN TARHAN “BASIN, VATANDAŞLARIN YÖNETİMİ DENETLEYEBİLMESİNE OLANAK TANIMAKTADIR”

0
173

Osmaniye’nin Kadirli İlçesinde Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Basın ve basın mensupları yaşamımızın ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.
Başkan Tarhan  “Unutmamalıyız ki, basın ve basın mensupları yaşamımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Halkın haber alma özgürlüğü için canla başla çalışan basın mensuplarının ve basının önemini vurgulamak gerekmektedir” diyen Başkan Tarhan ; “Her gün kolayca ulaşabildiğimiz bilgileri bizlere sağlayan, kamuoyunun gözü, kulağı ve sesi olan basın emekçilerinin yaşadıkları zorlukları, harcadıkları çabayı görmemek ve takdir etmemek mümkün değildir.
Şeffaf bir yönetimin ve demokratik sistemin temel koşullarından biri iletişim özgürlüğüdür. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasının etkili bir aracıdır” dedi.
Kamusal görev yapan basının, bireylerin ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunduğunu hatırlatan Tarhan, “Basın yurttaşların yönetimi denetleyebilmesine olanak tanımaktadır. Bu işlevin yerine getirebilmesi, her şeyden önce özgür bir çalışma ortamının sağlanması ve meslek etiğinin üstün tutulması ile olanaklıdır. Toplumun yararını ve özgürlükleri savunan basın, her türlü çıkar grubu ve otoriteden bağımsız hareket ederek yalnızca gerçekleri yansıtmalıdır.
Özgür, bağımsız, yansız basın, demokrasinin çok seslilik ilkesi ve özgürlük anlayışının yaşama geçirilmesinde üstlendiği işlevle yaşamsal öneme sahiptir. Demokratik ve çoğulcu yapısının korunması basın özgürlüğünün temel koşuludur” diye ifade etti.
Kadirli Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan , “Basınımızın yayımlarında sorumluluk duygusu içinde hareket edeceği, özel yaşama, kişilik haklarına ve kişi onuruna saygılı olmaya özen göstereceği kuşkusuzdur.
Basının ve çalışanlarının sorunlarının çözülmesi umuduyla, tüm basın çalışanlarının Basın Bayramı’nı kutluyor, esenlikler diliyorum” dedi.