3 MAYIS DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

0
1236

Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Başkanı Gökhan Erkmen, ”basının, Türkiye’nin kurumsal bir gücü haline geldiğini” bildirdi.
Erkmen, ”3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, ”Meslek ilkelerine bağlı ve bu ilkeleri her şeyin üstünde tutan, tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin önemli bir kamu hizmetini yerine getiren basın mensupları, Cumhuriyetimizin ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve temel taşlarındandır” dedi.
Dünyanın dört bir yanında basın özgürlüğü mücadelesi veren basın mensuplarının doğru ve tarafsız habercilik anlayışıyla yaşadıkları sıkıntıların farkında olduğunu ifade eden Erkmen, şöyle devam etti:
”Basın özgürlüğünün sadece gazetecilere özgü bir hak değil, demokratik toplumlarda demokratikleşmenin olmazsa olmazı olduğu kanaatindeyim. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan basınımız, kamuoyuna doğru, yansız ve hızlı biçimde bilgi ve haber vermek, olumsuzlukları sorgulamak, toplumu aydınlatarak meslek ilkelerine ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Çalışma şartlarının zorluklarına rağmen, fedakarca çalışarak, sürekli güçlenen, büyüyen, doğru habercilik görevini başarıyla gerçekleştiren basın, Türkiye’nin bir kurumsal gücü haline gelmiştir.”
İSRAFİL AVCI