24 TEMMUZ LOZAN ZAFERİ

0
206

CHP İl Başkanı Kemal Tabak yaptığı açıklamada Lozan Türk ulusunun özgürlük ve bağımsızlık yürüyüşünü sürdürdüğü 1. ve 2. İnönü savaşları ile düşmana ilk sarsıntıların yaşatıldığı, Sakarya meydan muharebesi ile geri çekilmeye zorlandığı, Başkomutan Mustafa Kemal’in stratejik dehasının yön verdiği büyük taarruzla tam anlamı ile bozguna uğratarak düşmanların vatan topraklarından atılmasının ardından yaşanan bir diplomatik zaferdir dedi.
Tabak yaptığı açıklamada şunları kaydetti;
Bu zafer tüm halkımıza kutlu olsun. Lozan doğru bir tarihsel okuyuşun, yaşanan sayısız acıların, bir ülkenin yok oluşunun kıyısından çekilip alınmasının öyküsüdür,destanıdır.
Bu destanı yaratanları saygı minnet ve şükranla selamlıyorum. Bu öykünün sonundaki nihai sevinç, ancak öykünün sevince dönüşmesine yol açan dramların, dramatik sahnelerin doğru tahlillerle çok daha iyi anlaşılacağı, hepimizin ortak ve değişmez kanaatlerimizdir. Mondros’un sevr’in yıkımı ve yok oluşu dayatan koşullarına karşı Kurtuluş Savaşı’yla meydan okuma ve onu Lozan’da onurlu bir temsil ve kimsenin yan gözle bakamayacağı bir bağımsızlık belgesidir.
Mustafa Kemal’i İsmet İnönü’yü Kurtuluş savaşımızın sayısız adsız kahramanlarının bu aziz vatan topraklarının emperyal güçlerle büyük zorluklar içinde kahramanca savaşarak kurtarıldığına iyi bakarak, doğru okuyarak, Lozan’ın üzerine tekrar ve dikkatli biçimde eğildiğimizde daha iyi anlarız.
Kimi zaman günümüz politikacılarının  ve bazı kamu görevlilerinin İsmet İnönü ile ilgili incitici görüşlerini, düşüncelerini,  yaklaşımlarını, Tarihi  gerçeklerle  ile hiçbir şekilde örtüşmeyen bu düşüncelerini anlamakta güçlük çekiyoruz.  24 Temmuz 1923’ te  Lozan anlaşmasını yapanları, Laik Türkiye  Cumhuriyetini  kuranları  Gazi Mustafa  Kemal  Atatürk başta olmak üzere İsmet İnönü’yü bütün silah arkadaşlarını Lozan barış antlaşmasının  88.  yılında sevgi, saygı ve minnet duyguları ile anıyor aziz hatırası önünde bir kere daha saygıyla eğiliyoruz.