THK'DAN MUHTARLARA YÖNELİK ÖNEMLİ TOPLANTI

0
129

Türk Hava Kurumu (THK) tarafından yaklaşan Kurban bayramı öncesi mahalle ve köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Kadirli Kaymakamı Necip Çakmak, THK Şubesi tarafından Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yasa gereği Kurban Bayramı’nda deri toplama yetkisinin sadece THK’da olduğunu söyledi.
Muhtarların bu konuda gerekli çalışmayı yapmasının isteyen Çakmak, konuşmasında şunları kaydetti.
Her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramında deri toplama görevi yasa ile Türk Hava Kurumu’na verilmiştir. Toplanan derilerin Kadirli halkına geri döneceğini unutmamak gerekir. Bu konuda gereken desteğin verilmesini istiyoruz. Muhtarlar benim en yakın çalışma arkadaşlarımdır. Kış ayında mahalle ve köy muhtarlarımızı tek tek ziyaret ederek, bulunduğu yerdeki sorunları beraber çözeceğiz”
THK Kadirli Şubesi Başkanı Ali Şekerli ise THK dışında kurban derisi toplayan hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirterek, “THK dışında yasa dışı yollarla deri toplayanlar suç işlemiş sayılacaktır. Köylerde derileri muhtarlar toplayacak. THK yetkililerine makbuz karşılığı teslim edecek. THK, deri, fitre ve zekattan elde ettiği gelirin yüzde 50’sini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yüzde 4’ünü Kızılay’a yüzde 3’ünü Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3’ünü de Diyanet Vakfı’na aktarmaktadır. Her yıl kurban derisinden sağlanan gelirle ilçemizdeki ihtiyaç sahibi olan insanların yarasına merhem oluyoruz. Yasa gereği herkesin bu konuda hassasiyet göstermesi önem taşıyor”diye konuştu.
Toplantının sonunda, Semra Özel Araç Muayene İstasyonu Bölge Koordinatörü Mustafa Şimşek, Osmaniye İstasyon Amiri Mehmet Kurt ve Kadirli İstasyon Amiri Osman Türkok tarafından araç muayenesi, gezici muayene istasyonların tahsis ve traktörlerin muayenesi ile ilgili muhtarlara bilgi verildi.
Toplantıya, bazı daire müdürleri ile birlikte Kadirli Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Akdoğan, mahalle ve köy muhtarları katıldı. Menderes Özat-Efendi Erkayıran
Haber Merkezi