TAŞLAR BAKKALIN ELİNDE HAYAT BULUYOR

0
143

Kadirli’de, yaşayan bir esnafın taştan yaptığı birbirinden güzel ve bir o kadar da değerli heykeller büyük ilgi görüyor.
7 Mart Mahallesi’nde, 22 yıldan bu yana bakkallık yapan Yusuf Aslansofuoğlu (43), hiçbir okul okumadan öğrendiği heykeltıraşlığı değerlendirerek taşlara hayat veriyor.
Aslansofuoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, küçükken çamurdan ev, araba ve çeşitli ev aletleri yaptığını belirterek, 13 yaşından bu yana kireç, kil ve kis taşlarına hayat verdiğini söyledi.
Mahallede kendisine ”Diplomasız Heykeltıraş” diye hitap edildiğini anlatan Aslansofuoğlu, aldığı demir aletlerle bakkal dükkanında boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla taşları işleyerek dünyaca ünlü tarihi eserlerin benzerini yaptığını ifade etti.
Bir eserin yapımının 1 ay kadar sürebildiğini anımsatan Sofuoğlu, şunları kaydetti:
”Kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş taş işlemeciliği sanatına katkıda bulunmak istiyorum. Ülkemizde bu sanata sahip çıkılsın. Kadirli’nin ve ülkemizin tanıtımı ve taş işçiliğinin geliştirilmesi için taş işleme ustası sayısının arttırılması veya destek verilsin. Yaklaşık 30 yıldan bu yana gazete,
dergi veya tarih kitaplarında gördüğüm tarihi eserlerin ve kültürel mirasların fotoğrafına bakarak taştan heykelini yapıyorum.
Bu eserleri de bakkal dükkanımda sergiliyorum. Müşterilerimin çok hoşuna gidiyor. Cansız taşlar, ustasının elinden çıktıktan sonra hayat bulur ve taşın üstüne kazılan motiflerden, işçilikten, o taşa hayat veren taş ustasının ruh halini anlayabilirsiniz. İsteğim bu sanata sahip çıkılarak bizden sonraki kuşağa öğretmektir.”
100 civarında eseri olduğunu da hatırlatan evli ve 2 çocuk babası Sofuoğlu, özellikle Milattan Önceki yaşantıyı anlatan eserlerini fuarlarda sergilemeyi planladığını sözlerine ekledi.                                                           Menderes Özat-Efendi Erkayıran

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz