Sumbas'ta Öğretmenler Günü kutlandı

0
162

Sumbas’ta, 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Yılmaz Kırpık tarafından Kaymakamlık binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.
Binali Yıldırım Yatılı İlköğretim (YİBO) Bölge Okulu Çok Amaçlı Toplantı Salonunda devam edilen programda, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdür Baş Yardımcısı Yılmaz Bal tarafından yapıldı.
Bal, konuşmasında, Atatürk’ün “Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözü ile öğretmenliğin önemini en güzel şekilde vurguladığını söyledi.
Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olmasının öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlı olduğunu vurgulayan Bal, şunları kaydetti:
“Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerimizdir. Öğretmen, yapıcı ve üretkendir. İnsan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu bir eğitimcidir. Bu milletin tohumlarının suyudur, güneşidir, toprağıdır”
Öğretmenler Günü ile ilgili düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verilmesinin ardından, bir yıllık adaylık süresini dolduran öğretmenler yemin ederek asil öğretmenliğe ilk adımlarını attılar.
Öğrenciler tarafından hazırlanan günün önem ve anlamına uygun şiirler okundu. Kısa Piyes gösterileri ve Van depreminde hayatını kaybeden öğretmenlerle ilgili slayt gösterileri sunuldu.
Programa İlçe Kaymakam Vekili Fikret Dağ, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Başçavuş Recep Çelik, Belediye Başkanı Mustafa Nuri Nuhoğlu, İlçe Emniyet Amiri Hidayet Kurnaz ile İlçe Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.          Menderes ÖZAT