SALiH SARICA ADINI MARKA YAPTI

0
166

Kadirli’de, yaşayan emekli Astsubay Salih Sarıca, kurduğu Zeytinyağı fabrikasında 20 kişiye istihdam sağlayarak önemli bir çalışmaya imza attı.
Sarıca, yaptığı açıklamada, görev yaptığı esnada Ziraat Mühendisi bir akrabasının verdiği kırsal kalkınma konulu kitaptan etkilenerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan aldığı destekle emekli olduktan sonra zeytinyağı fabrikası kurduğunu söyledi.
Kadirli Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 3 yıl önce kurduğu fabrikanın açılışını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in yaptığını hatırlatan Sarıca, tek başına başladığı zeytinyağı ve salamura fabrikasında 20 kişiye istihdam sağladığını ifade etti.
İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığının desteği ile ilçede zeytin dikim alanlarının arttığına dikkat çeken Sarıca, şöyle konuştu:
“Zeytinyağı üretimi ile başladığımız fabrikamızda ilk etapta 10 kişiye iş imkanı sağlarken bu sayıyı sofralık tüketim için açtığımız salamura zeytin bölümüyle 20 kişiye çıkardık. Fabrikayı ilk açtığımız yılda 500 ton zeytin işlerken şimdi bu miktarı yaklaşık bin 500 tona çıkardık. Zeytincilik yörede verilen destekle gelişmektedir. Sürekli olarak artan zeytin yetiştiriciliği, geleceğe de güvenle bakmamızı sağlıyor. Hammadde sıkıntısı yaşamayacağımdan fabrikamın kapasitesini de zamanla artırmayı hedefliyorum. Devletimizin verdiği destekle bölgemiz insanına yatırım yaparak iş imkanı sağlamak güzel bir olay.”
-Hedef yurtdışına zeytin ve zeytinyağı ihraç etmek
Kadirli’de her yıl artan zeytin yetiştiriciliğinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Salih Sarıca, ileride yurtdışına Kadirli’den zeytin ile zeytinyağı ihraç etmek için altyapı hazırlığında olduklarını söyledi.
Sarıca, Kadirli’de üretilen Sarıcabey salamura zeytin ile zeytinyağının şuanda yurtiçinde İstanbul, Konya, Gaziantep ve Adana gibi şehirlerde satıldığını hatırlatarak, “Allah izin verirse sadece yurt içi değil yurtdışına da Kadirli’den zeytin ve zeytinyağı göndereceğiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Bize güvenen ve destek verenlere teşekkür ederim”dedi.
Efendi Erkayıran-Menderes Özat