ŞAİR MUSTAFA DEDENİN ÖRNEK AZMİ

0
141

Kadirli’de yaşayan diplomasız okuryazar şair 78 yaşındaki Mustafa Kemal Sezer, şiir kitabı çıkarmak istiyor.
Sezer, yaptığı açıklamada, Koçlu Köyü’nde doğduğunu ve eskiden köyde okulun olmamasının yanında maddi durumunu iyi olmaması edeniyle okuyamadığını söyledi.
Doğuştan şiire karşı merakı olduğunu ve şiirlerini değerlendirmek için okuma yazma  öğrenmek için büyük çaba gösterdiğini hatırlatan 6 çocuk babası Sezer, şunları kaydetti:
”1933 yılında Koçlu köyünde doğdum. O zamanlar köyde okul yoktu. Tek okul Kadirli’de vardı. Okulun 6 saat uzaklıkta olması ve maddi durumumuzun iyi olmaması nedeniyle okuyamadım. Fakat şiir yazma konusunda ve okuma yazma öğrenme konusunda çok istekliydim. Elime geçen bir alfabedeki harfleri okula giden öğrenciler ve okuma yazma bilenlere sorarak öğrendim.
Diplomama yok. Yarım yamalak yazdığım şiirlerimi bilgisayarı olan bir esnafa götürüp parasıyla temize çektiriyorum. Şuana kadar 100’ün üzerinde şiirim var. Eşimle birlikte yaşıyorum. Aylık 100 lira maaş ile geçiniyoruz. Tek isteğim bir şiir kitabı çıkarmak.  Hatta çıkardığım ilk kitabımı ise Başbakanımıza göndermektir. İnsan yeter ki istesin. Başaramayacağı hiçbir şey yoktur”
Son yıllarda şair sayısında azalma olduğunu anlatan Sezer, mevcut şairlere sahip çıkılmasını isteyerek, kendisinin okuma yazma ile birlikte şairliğinin örnek olmasını istedi.
Menderes Özat-Efendi Erkayıran

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz