PREMATÜRE DOĞDUĞU HASTANEDE BEBEKLERE UMUT VEREN KADİRLİ’Lİ DOKTORUN HİKAYESİ

0
513

Adana’da 28 haftalık, 1.3 kg ağırlığındaki Muhammed Serhat Durmuşoğlu, zorlu başlangıcına rağmen tıp fakültesini kazandı. Şimdi son sınıf öğrencisi olarak prematüre bebeklere ilham oluyor.
Kadirlili Yasemin ve Hakan Durmuşoğlu çiftinin evlatları Muhammed Serhat, 23 Kasım 1999 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde 28 haftalık 1 kilo 300 gram olarak dünyaya geldi. Doktorların yaşaması zor dediği ve 1 ay kuvözde kalan Muhammed, bütün zorluklara rağmen hayata sıkı sıkı tutundu ve 6 sene önce Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.
SON SINIFTA OKUYOR
Son sınıfta okuyan ve intörn doktorluk yapan Muhammed Serhat, mezun olduktan sonra da çocuk hastalıkları üzerine uzmanlaşmayı planlıyor. Şu anda da hastanenin prematüre yeni doğan bölümünde intörn doktorluk yapan Muhammed, kendisi gibi doğan bebekler ile ilgileniyor ve onların hayata tutunmasını sağlıyor.
“PREMATÜRE BEBEKLERİ TAKİP EDİYORUZ”
Muhammed Serhat Durmuşoğlu, “Prematüre doğmak kesinlikle bir engel değil. Prematüre doğan çocuklar gayet sağlıklı olabilirler ve ilerde hiçbir sıkıntı da yaşamayabilirler. Burada prematüre bebekleri takip ediyoruz. Bir sıkıntıları olduğunda onlara erken müdahale etmeye çalışıyoruz. Hemşirelerimiz ve mesai arkadaşlarımız gerçekten bu konuda elinden gelen her şeyi fazlasıyla yapıyor” ifadelerini kullandı.
“DOKTOR OLMAK HAYALİMDİ”
Doktor olmayı hep hayal ettiğini anlatan Durmuşoğlu, “Tıp fakültesi kazanmak hayalimdi. Ben prematüre doğduğum için benim gibi doğan çocuklara destek olmak, yanlarında olmak ve onlarla ilgilenmek hayalimdi. Gerçekten çok mutluyum bulunduğum yerden. Şu an bulunduğum hastanede çocuklarla ilgilenmek hoşuma gidiyor” dedi.
“28 HAFTANIN ALTINDAKİ BEBEKLER ÇOK RİSKLİ”
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacer Yapıcıoğlu Yıldızdaş ise prematüre doğmanın herhangi bir engel teşkil etmediğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Bizim açımızdan 28 haftanın altındaki bebekler çok daha riskli. Neredeyse 10 bebekten 1 tanesi prematüre olarak doğuyor. Serhat da 28 haftalık olarak doğmuş bir prematüre bebeğimiz. Tabi 28 haftalık bebeklerde de bazı sorunlar olabilir ama bazılarında da hiçbir sorun olmadan taburcu oluyor. Serhat da onlardan bir tanesi gördüğünüz gibi, başarılı bir şekilde 6. sınıfta şu anda. Bölümümüzde de çalışıyor.”