PAMUK ÜRETİCİLERİ VERİMDEN MEMNUN

0
223

Kadirli’de, pamuk üreticilerinin, verimden memnun olurken fiyattan memnun olmadıkları bildirildi.
Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, yaptığı açıklamada, devlet tarafından verilen destekle 2 yıldan bu yana ekimi yapılan pamuğun verim olarak üreticisini sevindirdiğini söyledi.
İspir, yaklaşık 25 yıldan bu yana çiftçilerin pamuktan zarar ettiği gerekçesiyle başka ürün ekimine yöneldiğine dikkat çekerek, geçen yıla oranla bu yıl pamuk fiyatının düştüğünü ve çiftçinin sıkıntılı olduğunu ifade etti.
Kadirli’de, 2 yıl öncesine kadar kimsenin pamuk ekmediğini ve ilçede yaklaşık 25 yıl süreyle pamuk hasadının olmadığını anımsatan İspir, şunları kaydetti:
“25 yıl önce en fazla pamuk ekim alanlarının başında Kadirli geliyordu. Fakat çiftçilerimiz, zarar ettiği gerekçesiyle başka ürünlere yöneldi. 2 yıl önce devlet tarafından verilen destekle “Beyaz altın” olarak bilinen pamuğun ekimi tekrar başladı. Kadirli’de, bu yıl 10 bin dönüm pamuk ekildi. Verimde güzel oldu. Dönüme yaklaşık 500 kilogram verim alınıyor. Fakat geçen yıl 2 lira olan pamuğun kilosu bu yıl 1,5 liraya düştü. Çukobirlik ise 1,8 lira olarak fiyatını açıklamasına rağmen çiftçilerin bu sıkıntısına devlet yetkililerimizden biran önce çözüm bulunulmasını istiyoruz.”         Menderes Özat-Efendi Erkayıran