OSMANİYE BELEDİYESİ RAMAZAN’A HAZIR

0
133

Osmaniye Belediyesi yaklaşan Ramazan ayı öncesi her türlü hazırlıkları tamamladı. 11 ayın sulatanı Ramazan ayı öncesi hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Kadir Kara, başlıklar halinde Ramazan ayı içerisinde belediye olarak yapacakları önemli çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
CUMHURİYET MEYDANI’NDA RAMAZAN ÇARŞISI KURULACAK!
Osmaniye Belediye tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda Ramazan Çarşısı kurulacak. Ramazan ayına farklılık katmak amacıyla düzenlenen Ramazan Çarşısında, iftar sonrası her gün çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, “Göreve geldiğimizde ‘Osmaniye’de Bu Ramazan Bir Başka Geçecek’, ‘Sana Değer Osmaniye’ sloganlarıyla farklı bir Ramazan ayı yaşatacağız demiştik. Bunu da başardık. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan kazandığımız tecrübelerimizle daha güzel etkinlikleri halkımızla buluşturacağız” dedi.
Başkan Kara, her yıl olduğu gibi bu yılda Cumhuriyet Meydanı’na kurulan çarşı ile küçük bir panayır havası verileceğini, meydan karşısına ise lunapark kurulacağını kaydetti.
İftardan yarım saat sonra başlayacak etkiliklerin ilk bölümünde çocuklara yönelik etkinlikler düzenleneceğini söyleyen Başkan Kara, Teravih namazının başlamasıyla etkinliklere ara verilirken teravih namazının ardından çeşitli etkinliklere tekrar başlanacağını bildirdi. Etkinlikler içerisinde tasavvuf musikisi, sema gösterileri, Hacivat karagöz, aşuk ile maşuk, ilimizin ve ülkemizin önemli sanatçıların konserleri, konferanslar gibi çeşitli aktivitelerinde yapılacağını aktaran Kadir Kara şöyle dedi: “Her gün akşam Osmaniyeli hemşerilerimize ve özellikle sevgili çocuklarımıza, gençlerimize yönelik eğlenceler düzenleyeceğiz. Bu yapacağımız etkinlikler sayesinde bir sonraki Ramazanın biran önce gelmesini bekleyecek kalitede çalışmaya imza atacağız. Çocuklarımıza Ramazan ayının eğlenceli kısımlarını aktarırken büyük yaştaki vatandaşlarımıza da diğer programlarımızla Ramazanın doyumsuz havasını sunmaya çalışacağız. Ayrıca bu yıl Zorkun Yaylasında da hafta da bir Ramazan etkinlikleri düzenleyeceğiz.” dedi.
İFTAR ÇADIRI KURULACAK
Osmaniye’de Ramazan ayı nedeniyle açılan iftar çadırının ilk kepçesini Belediye Başkanı Kadir Kara koydu. Belediyenin organizesini yaptığı ve masraflarını hayırseverlerin karşıladığı iftar çadırında günde bin  kişilik 4 çeşit yemek dağıtılacak. Ayrıca, çadırdan iftar saatinde de 700 kişiye 3 çeşit yemek verilecek.  Osmaniyeli hayırseverlerin destekleriyle iftar çadırında her gün yaklaşık 2000 kişiye yemek verilmiş olacak. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “İftar çadırından yemek alan vatandaşlarımız bu yıl daha da iyi hizmet alacaklar” dedi.
 
 
 
CAMİLERE RAMAZAN ÖNCESİ TEMİZLİK MALZEMESİ DAĞITILACAK!
Osmaniye Belediyesi tarafından ilimizde bulunan camilere Ramazan ayı öncesi temizlik malzemesi seti dağıtımı yapılacak. Yaklaşan Ramazan ayı dolayısıyla camilerin temizliği için temizlik malzemelerinden oluşan paketlerinin dağıtımı belediye temizlik işleri müdürlüğü ekiplerince yapılacak. Temizlik işleri müdürlüğü ekipleri tek tek camileri gezerek temizlik malzemelerinden oluşan paketi cami görevlilerine teslim edecek. Temizlik malzemesi paketi içerisinde çamaşır suyu, sıvı deterjan, cam sil, el sabunu, cam bezi, fırça ve gül suyu bulunuyor. İlk etapta Osmaniye merkezde bulunan tüm camilere bu paket dağıtılırken ileriki günlerde civar köylerde bulunan camilere de temizlik paketi dağıtılacak.
SAHUR YEMEĞİ DÜZENLENECEK
Osmaniye Belediyesi, Osmaniyelileri mehter sesi ile sahura kaldırarak Cumhuriyet meydanında kurulan sofrada sahur yemeği verecek. Geçen yıl ilki düzenlenen sahur yemeği için bu yılda vatandaşları sahura kaldırmak için belediye binası önünden Mehter Takımı ile birlikte yürüyüşe başlanıp, Atatürk Caddesi, Dr. Sadık Ahmet Caddesi güzergâhını izleyerek Cumhuriyet Meydanı’na gelinecek.
Meydanda kurulan sahur sofrasında, Osmaniye Belediyesi tarafından 1000 kişilik hazırlatılan; çorba, hoşaf ve kahvaltıdan oluşan sahur yemeği, ikram edilecek. Bu yıl iki defa sahur yemeği düzenlenmesi planlanıyor.