Kozan’a hayran kaldılar

0
934

Amerika, Almanya, Mersin ve İskenderun’dan olmak üzere, Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur önderliğinde 47 kişilik bir grup Kozan’ı gezdiler.
Kozan’ı gezmeye gelen gruba Belediye Başkanı Kazım Özgan ve Başkan Yardımcısı Zehra Özgan eşlik ederek onlara Kozan’ın tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi verip, Kozan’a konaklamalı bir gezi turu da düzenlemeleri için davette bulundular.
Ekip ilk olarak Yaverin Konağı’nda kendilerine yönelik verilen sabah kahvaltısına müteakip Manastır, Kozan Kalesi, Kozan Çarşısı, Bedesten, Hoşkadem Camii, Atatürk Parkı, Dağılcak Mesire Alanı ve Anavarza Antik Kenti’ni gezerek tarihi çarşıda yeni açılan Osmanlı Takı, Güneydoğu Süt ve diğer işyerlerinden de alışverişte bulundular.
Ekip Başkanı Mersin Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur kendilerine gösterileni ilgi ve alakadan dolayı Belediye Başkanımız Kazım Özgan’a teşekkür ederek, Kozan’a tarihi ve kültürel alanda yapılan hizmetleri çok olumlu bulduklarını kaydetti.
Teymur; “Bugün kilisemize bağlı kadın kollarımız tarafından düzenlenen bir gezide Kozan ilçemize gelmiş bulunuyoruz. Gezimiz boyunca sağ olsun gerek Belediye Başkanımız, gerek ise personelleri bizler ile sonuna kadar ilgilendiler. Kendilerine bu ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum. Kozan Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar gerçekten güzel. Hatta şehrin dışından bakınca hizmetler anlaşılıyor. Gerek temizlik anlamında gerek ise çevre düzenlemesi ve tarihi dokuya verilen önem. Bugün arkadaşlarımız ile birlikte Kozan’ı gezdik. Sayın Belediye Başkanımız buralarda yapmış olduğu hizmetler ile Kozan’ın tarihi dokusunu ortaya çıkarmış. Daha önce Angel Hanım Kozan’ı gezmişler ve bizlere Kozan’ın güzelliklerini anlattılar. Hatta broşürlerde bile Kozan’ın güzelliklerini görünce hemen Kozan’a gelmeye karar verdik. Gerçekten geldiğimize değmiş. Bugün 47 kişilik bir grupla buradayız. İnşallah gittiğimiz yerlerde cemaatlerimize Kozan’ımızı anlatacağız ve önümüzdeki sonbahar mevsiminde ilçemize yine bir gezi düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.
Angel Küçükbutros; “Bizler İskenderun ve Mersin’e sık sık gidiş geliş yapıyoruz. Tabi Mersin’deki arkadaşlarımıza Kozan’ımızın tarihi ve doğal güzelliklerini anlattık. Bizler artık Kozan ile bir aileyiz. Kozan Belediye Başkanımız ve belediyemiz personellerine ilgi ve alakalarından dolayı bütün arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bizler Kozan’a daha önce gelmiştik ve hayran kalmıştık. Bugün ise 47 kişilik arkadaş grubumuzu ilçemize getirdik ve eminim onlarda hayran kaldılar. Gideceğimiz yerlerde ilçemizden oldukça söz edeceğiz” diye kaydetti.
Belediye Başkanı Kazım Özgan; “Mersin ve İskenderunlu misafirlerimizi ilçemizde görmek bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Tarih ve Kültürü Şehri Kozan’ımızda başta Coşkun Teymur olmak üzere ilçemize gelen bütün misafirlerimize Kozanlı hemşerilerim adına hoş geldiniz diyorum. Gezimizin güzel bir tur olacağına inanıyorum ve Kozan’da görmüş olduğunuz tarihi güzellikleri ve doğa harikalarını gittiğiniz yerlerde de bahsetmenizi istiyorum. İnşallah yine sizleri ilçemize bekliyorum” diye kaydetti.