KOZAN BEYPAZARI’NDA İLGİ ODAĞI ODU

0
183

Adana’nın Kozan İlçesi Kardeş İlçesi Beypazraı’nın 12. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali’nde tarihi ve yöresel ürünlerini tanıttığı standı ilgi odağı oldu.
 
9 Eylül’de Başlayan ve 10 Eylül 2011 Cumartesi günü Atatürk Parkı’nda açılışı yapılan 12.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali 11 Eylül Pazar akşamına kadar devam edecek.
Festivali açılışına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, AK Parti Ankara Milletvekilleri Haluk İpek, Profesör Doktor Emrullah İşler, Tülay Selamoğlu, Profesör Doktor Cevdet Erdöl, Ülker Güzel, İstanbul Milletvekili Güldal Akşit, Kütahya Milletvekili Profesör Doktor Vural Kavuncu, Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu Ankara İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya, Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp, Yargı Mensupları, Litvanya, Güney Afrika, Romanya Büyükelçileri,Çevre il ve ilçelerin Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, Daire Amirleri, Bürokratlar ve Beypazarılılar katıldı.
Yerli ve Yabancı Grupların Halk Oyunları ile başlayan açılışta Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp, Ankara Valisi Alaattin Yüksel ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek açılış konuşması yaptılar.
Çiçek açılışta yaptığı konuşmada, bu tür şenlikleri önemsediklerini belirterek, “Şenliklerde önce birlik ve dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Bu coğrafyada bin yıldır inşa ettiğimiz örnek ve tertemiz kültürümüz var. Bunu yaşatmak bugün yaşayan insanların boynunun borcudur” dedi.
2011 Yılı Evliya Çelebi’nin 400. Doğum Yılı Kutlamaları sebebi ile tören alanında Ankara Taş Adamlar grubunun simgesel görüntüleri ile renklendirdiği açılışta,   Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, bu yıl 12’ncisi düzenlenen festivalin renkli görüntülere sahne olacağını belirtirken açılış konuşmaları sonrası TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Gazeteci Yazar Yavuz Donat’a teşekkür plaketi takdim etti.
 
KÜLTÜRLER BEYPAZARI’NDA BULUŞTU
Yabancı konuk ülkeler ve belediyeler halk oyunları gösterileriyle festivale renk kattılar. Üç gün boyunca şehrin farklı bölgelerinde halk oyunları gösterileri sunacak olan ülke temsilcileri, Beypazarı kültürünü tanımaktan da mutlu oldular.
Kültür Festivallerinin vazgeçilemezleri sergiler bu yılda festivalde yerlerini aldı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sanatçının fotoğraf ve resim sergileri festivalin sanatsal yönünü ortaya koyuyor.
Festival alanına kurulan lunaparkla, konserler, sergiler ve yöresel ürün stantlarıyla tam bir şenlik havasına bürünen Beypazarı, akşam saat 20:00 de Kutsi konseriyle devam ediyor.
 
KOZAN, KARDEŞ İLÇE DE İLGİ ODAGI OLDU
 
Adana’nın Kozan ilçe Belediyesi, Kardeş İlçesi Baypazarı’nın yöresel festivaline tarihi değerlerini tanıtan broşür, kitap, fotoğraf sergisi, yöresel ürünleri Tapan Bıçağı, kilimi, Binboga ve Percin Bal markalarıyla katıldı.
Festivale katılan vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Kozan standını ziyaret eden AK Parti Ankara Milletvekilli Ülker Güzel, Kozan’ı Beypazarı’nda görmekten mutlu olduğunu ve tanıtımın çok önemli olduğu belirterek, Kozan’ı tebrik ettiğini söyledi.
12.Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Festivali Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in son gün katılımlarıyla devam edecek.