KIRSAL DEZAVANTAJLI ALANLAR KALKINMA PROJESİ TOPLANTISI

0
436

Kadirli’de Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (UNDP) tarafından finanse edilen ve İlçemiz 600 m. rakım üzeri olup dezavantajlı koşulları bulunan Kösepınarı, Yoğunoluk, Değirmendere, Tahta ve Avluk (Koçlu) köylerinde uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında ilgili köylerimizden desteklenecek projelerin belirlenmesi amacıyla köylerimizin gençleri, kadınları, yoksul ve varlıklı kesimlerini, tedarikçi ve teknik hizmet sağlayanlarını bir araya getiren Çok Paydaşlı Platform, 2023 yılı toplantısını Kadirli Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirdi.

2023 yılında ilçemizde ilk defa uygulanmaya başlanan proje kapsamında;

2 adet çilek bahçesi kurulumu,

8 adet motorlu çapa makinesi,

2 adet yem kırma makinesi,

2 adet budama ekipmanı,

3 adet sırt pulverizatörü ve

1 adet hamur yoğurma makinesi

hibe destekleri verilmiştir.

2024 yılında;

çilek bahçesi kurulumu,

su tankeri,

pülverizatör ve

süt sağım makineleri

hibe destekleri verilmesi planlanmıştır.

Toplantıya Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa ÖREL, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hayri UYDURAN, Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fatin Rüştü ÖZESER, il proje yürütme birimi ve çiftçi destek ekibi teknik personeller, muhtarlarımız, genç-yaşlı, zengin yoksul, kadın-erkek her kesimden çiftçiler ile tedarik ve teknik destek sağlayıcılarından oluşan Çok Paydaşlı Platform üyeleri katıldı.

Toplantıda Arıcılık Projesi ile Genç Çiftçi Eğitim Programı almaya hak kazanan Kösepınarı genç çiftçisi Muhammet Fatih UÇAR’a Katılım Belgesi takdim edildi.